پاور تست ریاضی دهم مهروماه

ریاضی

از {{model.count}}
185,000
138,750 تومان
25%
محصول مورد نظر موجود نمی‌باشد.

  موجود شد به من اطلاع بده
  • {{value}}
کمی صبر کنید...
تعداد
نوع

خرید آنلاین کتاب پاور تست ریاضی دهم مهروماه از فروشگاه الوبوک (تخفیفی ترین سایت کتاب)

پاور تست ریاضی دهم مهروماه


مقدمه

ریاضی دهم از سری کتاب های پاور تست مهروماه مناسب دانش آموزانی سال دهم رشته های ریاضی و تجربی است که قصد دارند آمادگی برای کنکور را از همین سال آغاز کنند. فصل بندی این کتاب و عناوین آن منطبق بر کتاب درسی است، ولی مثل کتاب درسی هر فصل به چند درس تقسیم نشده است. درسنامه ها باکس هایی کوچک (اکثرا در حد یک صفحه) هستند که در لابه لای تست ها آمده اند. در پایان هر فصل پاسخنامه تشریحی نیز آمده است.

فهرست کتاب پاور تست ریاضی دهم مهروماه هم جز شماره صفحه اول هر فصل اطلاعات دیگری ندارد. کتاب لحنی رسمی ولی ساده و روان دارد.

 آموزش (درسنامه)

هر فصل کتاب پاور تست ریاضی دهم مهروماه با یک مقدمه آغاز می شود که لحنی محاوره ای دارد و به موضوعات آن فصل و کاربرد آنها اشاره دارد. بعد از آن همان طور که گفته شد با جعبه های درسنامه روبرو می شویم که کم حجم و خلاصه هستند. مثلا کل فصل اول 10 جعبه درسنامه دارد که تقریبا معادل 10 صفحه است. همین نشان دهنده این است که درسنامه روند سریعی دارد و به دنبال آموزش آرام با ارائه مثال های فراوان نیست.

البته این موضوع به این معنی نیست که درسنامه کتاب پاور تست ریاضی دهم مهروماه هیچ مثالی ندارد. هر درسنامه حدود 4 یا 5 تا تست نمونه دارد. این تست ها عموما ساده و متوسط انتخاب شده اند. ولی در مواردی مثل درسنامه دنباله اولین تست درسنامه سخت است و برخلاف آنچه که در مقدمه گفته شده می تواند خواننده را بترساند یا ناامید کند. البته در مقدمه اشاره شده که درسنامه مطالعه شود (خوانده شود نه اینکه حل شود) ولی باید درنظر داشت حتی مطالعه یک تست سخت میتواند ترسناک باشد.

تست های درسنامه با وجود کم بودن این ویژگی را دارند که اکثرا شمارشی هستند و در پاسخ تشریحی آن به تفصیل، همه موارد بررسی شده اند و در صورت لزوم راه حل دوم هم برای آنها گفته شده است. در عین حال نمی توان گفت که تست های درسنامه مهم ترین تیپ های تستی یک موضوع را پوشش داده اند. مثلا در بخش دنباله حسابی با حل یک تست بعد از تعریف آن، درسنامه وارد بحث واسطه حسابی شده است. یا مثلا دنباله درجه دوم هیچ نمونه ی تستی ای ندارد.

در مقدمه کتاب پاور تست ریاضی دهم مهروماه به این موضوع اشاره شده که درسنامه ها به کتاب درسی وفادار هستند و خارج از چارچوب عمل نکرده اند. این موضوع تا حد زیادی در درسنامه رعایت شده است. از جمله مواردی که خارج از چارچوب کتاب است، می توان به محاسبه سینوس و کسینوس مکمل یک زاویه اشاره کرد که در کتاب درسی ریاضی یازدهم و حسابان یازدهم آمده است.

همچنین در مقدمه گفته شده است که در بعضی موارد که نویسندگان می خواسته اند پا را فراتر از کتاب بگذارند، نکات و مفاهیم را در پاسخنامه آورده اند. مثلا در بخش اتحادهای جبری در فصل سوم، اتحاد اویلر در پاسخنامه آموزش داده شده است (اتحاد اویلر در کتاب درسی نیست).

در مواردی نکات بدردبخوری برای حل تست ها هم در پاسخنامه آمده اند که می شد در درسنامه ها حضور داشته باشند. مثلا اشتراک و اجتماع دو مجموعه که یکی زیر مجموعه دیگری است و یا قوانین مجموعه ها هم در پاسخنامه آمده اند.

با توجه به آنچه که گفته شد حتما توصیه می کنیم پاسخ تست ها حتی اگر آنها را درست حل کرده باشید بخوانید، چراکه پاسخنامه تست ها مکمل درسنامه ها هستند. تلاش درسنامه برای اینکه صرفا نکته وار نباشد، قابل ستایش است. برای این کار، تا جای ممکن مطالب حفظی به شکل مفهومی آورده شده اند. مثلا برای حفظ کردن نسبت های مثلثاتی زوایای معروف یک مثلث متساوی الاضلاع به ضلع 2 کشیده شده است و این نسبت ها با توجه به شکل محاسبه شده اند.

 تست (تمرین)

تست های کتاب پاور تست ریاضی دهم مهروماه بدون شک مکمل درسنامه ها هستند. یعنی نویسندگان از خواننده توقع دارند با حل تست ها به نتایجی برسند که بعد ها در تست های دیگر نیز قابل استفاده اند. مثلا فرمول محاسبه مساحت شش ضلعی منتظم در درسنامه نیامده ولی از آن تستی طرح شده است که طی حل آن می توان به آن فرمول رسید. البته با توجه به این که این موضوع تمرین کتاب درسی است، بد نبود به شکل نکته یا نتیجه ای در درسنامه هم ذکر میشد.

کتاب پاور تست ریاضی دهم مهروماه 1356 تست دارد که به شکل میانگین هر فصل 194 تست را به خود اختصاص می دهد. تعداد تست ها مناسب و توزیع آنها بین فصول نیز متناسب با اهمیت و حجم مطالب آن فصل است. همان طور که در بخش درسنامه نیز اشاره شد با توجه به این که درسنامه ها در لابه لای تست ها هستند، میتوان گفت تست ها میکروطبقه بندی شده اند. در هر طبقه اما تست ها به گفته مقدمه ساده به دشوار چیده شده است. البته که ترتیب مناسبی هم برای آن اتخاذ شده و در عمل به این ادعا کتاب موفق آمیز عمل کرده است.

منابع تست ها در کتاب پاور تست ریاضی دهم مهروماه، تست های تالیفی و تست های کنکور هستند. تست های کنکورهای قدیمی تر با عنوان »کنکور زیر خاکی« از بقیه متمایز شده اند. تست هایی که از تمرین های کتاب درسی ساخته شده اند هم با عنوان »مشابه تمرین کتاب درسی« آمده اند. تست های کنکور جای بخصوصی ندارند و متناسب با سطح شان در محل مناسبی قرار گرفته اند.

در پایان تست های هر فصل نیز یک آزمون جامع 15 تایی قرار گرفته است. در این آزمون ها سعی شده از تست ها کاملا استاندارد استفاده شود و چارچوب کتاب درسی رعایت شود. تست های آزمون های پایان فصل پاسخنامه کلیدی دارند و پاسخنامه تشریحی آنها در سایت مهروماه قرار گرفته است که با اسکن QR code می توان سریع به آنها دسترسی پیدا کرد.

در رابطه با پوشش تیپ های مختلف و معروف تستی می توان تست های پاور تست ریاضی دهم مهروماه را موفق دانست. البته در مواردی مثل دنباله های خطی و درجه دوم جا برای تست ها متنوع تر وجود داشت. این بخش فقط 4 تست دارد.

چارچوب کتاب درسی در درسنامه ها بهتر از تست ها رعایت شده است. همان طور که گفته شد آموزش اکثر مطالب خارج از چارچوب، از درسنامه ها خارج و به پاسخنامه برده شده اند. اما در میان تست ها، تست هایی را می بینیم که با مطالب درسنامه ها قابل حل نیستند. مثلا همان اتحاد اویلر که در پاسخنامه گفته شده در میان تست ها دارای یک تست است. حالا دانش آموز با مطالعه درسنامه چطور باید به این تست پاسخ بدهد؟ بهتر بود این تست ها با علامتی از سایرین جدا می شدند، یا در بخش جداگانه ای جمع می شدند.

از دیگر تست های خارج از چارچوب می توان به محاسبه تاژانت زاویه بین دو خط، نسبت مثلثاتی کمان های مکمل، محور تانژانت و کتانژانت در فصل مثلثات اشاره کرد که آموزش آنها در پاسخنامه آمده است. لازم به ذکر است که تانژانت زاویه بین دو خط کلا برای دانش آموزان تجربی در کتاب های درسی نیست و دانش آموزان ریاضی هم آن را در حسابان یازدهم می خوانند. محور کتانژانت هم که کلا در کتاب های درسی نیامده است.

در واقع می توان گفت هر جا تستی می خواسته سطح بالایی داشته باشد، چارچوب کتاب درسی را رعایت نکرده است و بیش از آنکه نیاز به تفکر عمیق داشته باشد، نیاز به اطلاعات بیشتر دارد. با درنظر گرفتن همه گفته های قبلی می توان گفت تست های کتاب پاور تست ریاضی دهم مهروماه مناسب اکثر دانش آموزان، بخصوص دسته متوسط آنها است. اما پاسخنامه تست ها بدون شک یکی از مهم ترین نقاط قوت کتاب است که کامل است و حسابی با خواننده کتاب صحبت می کند. در پاسخنامه به نوشتن حل به زبان ریاضی بسنده نشده است و نکات، راهبردها و راه حل های دوم و سوم هم به آن پر و بال خوبی داده است.

ظاهر کتاب

کتاب پاور تست ریاضی دهم مهروماه ظاهر آرام بخشی دارد. فونت و سایز آن منطقی است. درسنامه ها در کادرهایی قرار گرفته اند، بنابراین تست های درسنامه در کادر نیستند. پاسخنامه ها هم نسبتا درشت هستند و نکات و راهبردهای حل مسئله در کادرهایی از جواب تست ها جدا شده اند. بنابراین می توان در مطالعه های بعدی آنها را نیز مرور کرد.

نمودار ها و اشکال خوب رسم شده اند و کیفیت چاپ و کاغذ کتاب خوب است.  از رنگ های مشکی و سبز (مایل به آبی) در کتاب استفاده شده است. طرح روی جلد هم مرتبط با مفهوم دایره مثلثاتی و معمولی است.

 جمع بندی

کتاب پاور تست ریاضی دهم مهروماه را می توان به عنوان منبعی برای تست زنی استفاده کرد. البته لازم است قبل از استفاده از آن مطلب مورد نظر را از معلم یا منبع دیگری آموخته باشید و تعداد مناسبی تمرین تشریحی حل کرده باشید تا مطلب برایتان جا افتاده باشد.

پس از آن از درسنامه های این کتاب برای طبقه بندی آموخته های خود استفاده کنید و تست های آن را به مرور و طی سال تحصیلی و متناسب با برنامه آزمون های آزمایشی تان حل کنید. کتاب پاور تست ریاضی دهم مهروماه از تعداد و تنوع خوبی در تست ها برخوردار است و پاسخنامه کامل و جامعی دارد.

خرید آنلاین کتاب فوق از الوبوک تخفیفی ترین سایت کتاب

نویسنده
عباس اشرفی _ وهاب تقی زاده _ مصطفی دیداری
سال چاپ
1401
تعداد صفحات
320
قطع کتاب
رحلی
نوع جلد
شومیز
نوبت چاپ

دیدگاه خود را بنویسید

  • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...