پاور تست حسابان یازدهم مهروماه

حسابان

از {{model.count}}
198,000
148,500 تومان
25%
محصول مورد نظر موجود نمی‌باشد.

  موجود شد به من اطلاع بده
  • {{value}}
کمی صبر کنید...
تعداد
نوع

خرید آنلاین کتاب پاور تست حسابان یازدهم مهروماه از فروشگاه الوبوک (تخفیفی ترین سایت کتاب)

پاور تست حسابان یازدهم مهروماه


چکیده

حسابان یازدهم سری آموزش و تست از انتشارات مهروماه از جمله کتاب های کاملا تستی و برای دانش آموزانی مناسب است که از پایه یازدهم به فکر تست و کنکور هستند. این کتاب دارای درسنامه های نسبتا خلاصه و کم حجم است. این درسنامه ها در هر فصل به چندین بخش تقسیم شده اند. پس از هر درسنامه تست های مرتبط با آن آمده اند و در انتهای فصل آزمون تستی، پاسخنامه کلیدی و تشریحی سوالات فصل را داریم. کتاب 456 صفحه است و مجموعاً 1304 تا تست دارد.

در فهرست چیزی جز شماره اولین صفحه 5 فصل کتاب را نداریم، اما در ابتدای هر فصل درباره محتویات و اهمیت آن فصل در سال بعد و کنکور صحبت هایی مفید ذکر شده است. در انتهای هر فصل یک QR-code قرار دارد که با اسکن آن به سایت مهروماه و صفحه همین کتاب منتقل می شوید. البته در این صفحه چیز اضافه ای بر این کتاب پیدا نمی کنید. لحن کتاب در طول درسنامه ها و پاسخنامه تشریحی تست ها، رسمی اما ساده است. در ادامه به بررسی کتاب آموزش و تست حسابان یازدهم مهروماه نوشته عباس اشرفی، حامد فرضعلی بیک و علیرضا نداف زاده می پردازیم.

کتاب آموزش و تست حسابان 11 ام مهروماه ظاهر دلچسبی دارد. فونت مناسب و سایز خوب، تک ستونه بودن پاسخنامه و استفاده از رنگ ملایم آبی به عنوان رنگ مکمل به ظاهر آن کمک کرده است. در بخش درسنامه ها اگر تست ها هم در کادری جداگانه قرار می گرفت بهتر هم میشد.

استفاده از نمودارها و جداول در درسنامه برای مرور مطالب مهم از نکات کلیدی درسنامه هاست. کاغذ مورد استفاده در کتاب سفید و با کیفیت است. اَشکال، نمودارها و… به خوبی رسم شده اند. طرح روی جلد کتاب ساده است و شاید به دنباله ها مرتبط باشد.

کتاب حسابان 11 مهروماه 456 صفحه است که با توجه به 1304 تستی که در خود جای داده است، حجمی مناسبی دارد. بیشتر این حجم به تست ها و پاسخنامه آنها اختصاص دارد و درسنامه ها کم حجم و خلاصه اند. تعداد تست های زیاد، آزمون های انتهای فصل و پاسخنامه غنی از مهم ترین ویژگی های کتاب است.

با توجه به این که این کتاب توسط دانش آموزان سال یازدهم رشته ریاضی مورد استفاده قرار می گیرد باید از ابتدای سال موازی با تدریس معلم مطالعه شود، چراکه در یک دوره کوتاه، بررسی این تعداد تست کار ساده ای نخواهد بود.

 آموزش (درسنامه)

وقتی با درسنامه های حسابان یازدهم مهروماه روبرو می شویم اولین چیزی که توجه شما را جلب می کند، حجم کم و خلاصه بودن درسنامه هاست. برای کم حجم بودن درسنامه ها سعی شده سرعت آن زیاد باشد و بدون حاشیه پردازی اصل مطلب با سرعت به خواننده منتقل شود. مثلا در ابتدای کار درسنامه دنباله، دارای یک بخش مروری از سال دهم است که کمتر از نیم صفحه است و بخش بعدی که مجموع جملات دنباله حسابی است به دو صفحه نمی رسد و 3 تست دارد. همین جا لازم است بگوییم که به ندرت در درسنامه مثال تشریحی پیدا می کنید و اکثر تمرین های حل شده، تست هستند.

البته گاهی درسنامه سرعت کمتری پیدا می کند که خیلی کم این اتفاق افتاده است. مثلا بخش تابع و معادله درجه دوم نسبتا مثال های حل شده بیشتری در خود جای داده است و مفصل تر ارائه شده است. مثلا در همین بخش روابط بین ریشه ها (مثل مجموع مربعات و…) اثبات شده که به خودآموز شدن درسنامه کمک می کند.

به طور کلی می توان گفت درسنامه حالت مروری دارد و به عنوان اولین منبع آموزشی برای کسی که چیزی از مطلبی نمی داند مناسب نیست. اما اگر سر کلاس درس نشسته اید یا از منبع دیگری تسلطی نسبی بر درس پیدا کرده اید، از درسنامه های آموزش و تست حسابان یازدهم می توانید برای طبقه بندی، مرور و تکمیل دانسته هایتان استفاده مناسبی ببرید.

مثلا همین بخش مجموع جملات دنباله حسابی را اگر بررسی کنیم در ابتدای کار 3 فرمول ارائه شده و بلافاصله تست ها آغاز می شوند که البته با توجه به محدود بودن تست های درسنامه نباید انتظار تنوع و پوشش تیپ های مختلف را داشت که این موضوع در تست های تمرینی جبران شده و درباره آن صحبت خواهیم کرد. در بخش معادلات گویا نیز همین موضوع را حس خواهید کرد که بدلیل تعداد کم تست ها در درسنامه از تیپ های مهمی مثل غلظت و سرعت در درسنامه تستی مطرح نشده است. همچنین در مورد مستطیل و عدد طلایی صحبتی نشده است.

ولی از چند مورد که بگذریم پوشش روی مطالب روی هم رفته مناسب است و مطلبی از قلم نیفتاده است. در مقدمه درباره اینکه سعی شده چارچوب کتاب درسی رعایت شود صحبت شده و تا حد بسیار زیادی رعایت شده است. در مثلثات و در بخش توابع مثلثاتی درباره دوره تناوب صحبت شده که این موضوع مربوط به حسابان دوازدهم است.

 تست (تمرین)

تست های حسابان 11 ام مهروماه زیاد هستند. 1304 تست مجموعا در این کتاب وجود دارد که با تناسب خوبی بین فصول تقسیم شده است. فصل اول که حجیم ترین فصل کتاب حسابان 1 است، بیشترین تعداد تست را دارد. همان طور که در بخش درسنامه اشاره شد، هر فصل به تعداد زیادی درسنامه کوچک تقسیم شده است که پس از آن تست های مربوطه آمده اند. تست های بعد از هر درسنامه همان طور که در مقدمه کتاب هم گفته شده، از ساده به سخت چیده شده اند. تست های پایانی نسبتا سخت می شوند ولی باز هم از چارچوب کتاب و کنکور خارج نمی شوند.

ترتیب تست ها مناسب برای آموزش و یادگیری است، البته بعضا مواردی از ترتیب اشتباه هم دیده می شود. مثلا تست 263 در فصل اول مربوط به شیب خط است که درسنامه آن در قسمت های بعدی آمده است. یکی دیگر از موارد ترتیب تست ها این است که لزوما منطبق بر روند پیشروی درسنامه نیست. مثلا در بخش تابع جزءصحیح درسنامه با ویژگی های آن آغاز می شود و با نمودار آن تمام می شود، در حالیکه تست ها با نمودار آغاز می شوند. منبع تست ها شامل تست های تالیفی، کنکور های سراسری و تمارین کتاب درسی است. تست های کنکورهای قدیمی با عنوان «کنکور زیرخاکی» قید شده اند.

یکی از مواردی که در حل تست ها اهمیت پیدا می کند این است که درسنامه ها برای حل آنها کفایت نمی کند، چرا که بعضی نکات در پاسخنامه تشریحی آمده اند و در واقع پاسخنامه مکمل درسنامه است. مثلا در ابتدای هندسه تحلیلی با تستی مواجه می شویم که مساحت مثلث با مختصات سه راس آن پرسیده شده و این تست در پاسخنامه با نکته ای خاص حل شده است. البته لازم به ذکر است که پاسخنامه کتاب آموزش و تست حسابان یازدهم مهروماه از جمله مهم ترین نقاط مثبت آن است. توضیحات مفصل و فارسی، تک ستونه بودن، فونت درشت، ارائه راه حل دوم و هچنین نکات تستی از ویژگی های مهم پاسخنامه کتاب است.

به طور کلی سطح عمومی تست ها را می توان متوسط و متوسط رو به بالا ارزیابی کرد. در پایان هر فصل یک آزمون تستی 15 سواله قرار گرفته که آن هم مجموعه ای از تست های تالیفی و کنکور است ولی دارای سطح متوسط رو به بالاست.

خرید آنلاین کتاب فوق از الوبوک تخفیفی ترین سایت کتاب

نویسنده
عباس اشرفی _ دکتر بهرام دستوریان
سال چاپ
1401
تعداد صفحات
320
قطع کتاب
رحلی
نوع جلد
شومیز
نوبت چاپ

دیدگاه خود را بنویسید

  • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...