فیزیک دهم ریاضی پیشرفته نردبام خیلی سبز

فیزیک

از {{model.count}}
177,300
132,975 تومان
25%
محصول مورد نظر موجود نمی‌باشد.

  موجود شد به من اطلاع بده
  • {{value}}
کمی صبر کنید...
تعداد
نوع

خرید آنلاین کتاب فیزیک دهم ریاضی پیشرفته نردبام خیلی سبز از فروشگاه الوبوک (تخفیفی ترین سایت کتاب)

فیزیک دهم ریاضی پیشرفته نردبام خیلی سبز


مقدمه

هدف از نوشتن کتاب فیزیک دهم ریاضی پیشرفته نردبام خیلی سبز آماده‌سازی دانش آموزان سال دهم برای آزمون‌های تستی متنوع می‌باشد. فصل‌های این کتاب مشابه کتاب درسی چیده شده‌اند. فهرست کتاب بسیار خلاصه بوده و فقط شماره صفحه‌ی مربوط به شروع درس‌نامه، شروع پاسخنامه‌ی تشریحی و پاسخنامه‌ی کلیدی را ارائه کرده است. لحن کتاب تقریباً رسمی است و دارای 292 صفحه و 799 تست می باشد. در ادامه به بررسی این کتاب می پردازیم.

تمامی گفته‌های مقدمه‌ی کتاب فیزیک 10 ام ریاضی نردبام صحت دارد. به‌طور مثال در رابطه با ساختار کتاب این‌چنین بیان ‌شده است: "هر یک از فصل‌های این کتاب به‌صورت موضوعی تقسیم‌بندی شده‌اند. در ابتدای هر بخش درس‌نامه‌ای جمع‌وجور و کار راه انداز آورده شده که خواندن آن قبل از پاسخگویی به «پرسش‌های چهارگزینه‌ای» را توصیه می‌کنم." 

آموزش (درسنامه)

در مقدمه راجع به سطح علمی مخاطبین کتاب فیزیک 10 ریاضی پیشرفته نردبام خیلی سبز این‌چنین سخن گفته‌ شده است: "مخاطب عمده‌ی این کتاب دانش آموزان مدارس برتر و نمونه‌ای است که کسب رتبه‌های برتر در کنکور سراسری و المپیادهای علمی را سرلوحه فعالیت‌های خود قرار داده‌اند". به همین خاطر درس‌نامه‌های این کتاب بسیار خلاصه و مختصر هستند و با هدف جمع‌بندی و مرور تألیف شده‌اند. درس‌نامه‌های کتاب نردبام فیزیک دهم ریاضی خیلی سبز تمامی مطالب بیان‌ شده در کتاب درسی را به‌طور کامل پوشش داده‌اند.

در قسمت 9 از فصل دوم مفهوم اصل پاسکال و روابط بالابر هیدرولیکی بیان‌ شده است درصورتی‌که این مفهوم از کتاب درسی نظام جدید به‌طور کامل حذف ‌شده و یادگیری این مفهوم برای دانش آموزان هیچ ضرورتی ندارد و بیان آن خارج ‌از مسیر کنکور سراسری می‌باشد. به‌غیر از این مورد، تمامی قسمت‌های دیگر مطابق با کتاب درسی بوده و یادگیری آن‌ها برای دانش آموزان لازم و ضروری است.

تعداد تست های قرار داده‌ شده در هر درس‌نامه انگشت‌شمار است و این تست ها با هدف آشنایی دانش آموزان با نحوه‌ی حل تست قرار داده ‌شده‌اند. این تست ها عمدتاً تألیفی بوده اما گاهاً از تست های کنکور سراسری نیز استفاده‌ شده است. اگر عمق دادن به مطالب و آموزش نکته وار و تستی را دو سر یک بازه در نظر بگیریم، می‌توان گفت درس‌نامه‌های این کتاب در وسط این بازه قرار دارند. به همین خاطر مطالعه‌ی این کتاب به دانش آموزان ضعیف و متوسط توصیه نمی‌شود.

اگر درس‌نامه‌ی هر فصل را منسجم در نظر بگیریم می‌توان گفت تست های موجود در درس‌نامه خوب چیده شده‌اند، زیرا تست های ابتدایی هر فصل آسان‌تر بوده و پاسخ کامل‌تری دارد اما در مورد هر درس‌نامه به‌صورت مجزا نمی‌توان چنین حرفی زد زیرا در برخی درس‌نامه‌ها تست هایی که مطرح ‌شده، هم سخت است و هم پاسخ تشریحی کاملی ندارد. به‌طور مثال در صفحه‌ی 61 این کتاب تستی برای مبحث بارومتر مطرح ‌شده است که پاسخ تشریحی کاملی نداشته و دانش آموزان احتمالاً متوجه روش حل نخواهند شد. با توجه به سطح علمی مخاطبین کتاب فیزیک 10 ام ریاضی نردبام خیلی سبز می‌توان گفت مطالعه درس‌نامه‌ها برای پاسخگویی به اکثر تست ها کفایت می‌کند.

 تست (تمرین)

تست های مطرح ‌شده در کتاب فیزیک دهم ریاضی پیشرفته نردبام خیلی سبز عمدتاً تألیفی به علاوه‎ی تست های مهم و شاخص کنکور سراسری، المپیاد فیزیک ایران و آزمون های ورودی مدارس برتر و نمونه است و تمامی بخش‌های کتاب فیزیک 1 ریاضی را به‌خوبی پوشش داده است اما متأسفانه از سؤالات آزمون‌های آزمایشی (قلمچی، سنجش و گزینه 2) هیچ استفاده‌ای نشده است.

تعداد تست های در نظر گرفته ‌شده در هر مبحث برای دانش آموزان قوی سال دهم مناسب است اما کافی نیست. زیرا از هر تیپ مسئله فقط یک یا دو تست وجود دارد، درصورتی‌که دانش آموزان برای رسیدن به تسلط کامل نیاز به تعداد بیشتری تست دارند. پس از پایان درس‌نامه‌ی هر مبحث، تمرین ها تستی قرار داده ‌شده است. تست های این کتاب به‌صورت میکرو طبقه‌بندی است و سعی شده تمامی تیپ‌های مختلف را پوشش دهند.

بعضی از تست های تألیفی ایده‌های نو و بالاتر از سطح کتاب درسی و کنکور سراسری دارند؛ به‌طور مثال در قسمت بارومتر سوالاتی مطرح ‌شده‌اند که کاملاً جدید اند و بسیار سخت‌تر از سؤالات کنکور سراسری می باشند. مثلاً سؤال 133، لوله‌ای چنگالی شکل را مورد پرسش قرار داده؛ سؤال 135، لوله‌ای U شکل را به‌طور وارونه در تشت جیوه در نظر گرفته که هردوی این سؤالات کاملاً جدید می‌باشند.

همان‌گونه که در قسمت درس‌نامه نیز گفته شد، بیان اصل پاسکال و روابط بالابر هیدرولیکی خارج ‌از مسیر کنکور سراسری می‌باشد. تست های این مبحث در ذیل درس‌نامه مطرح شده‌اند که خارج از رویکرد کتاب درسی و کنکور سراسری هستند. همان‌گونه که در مقدمه کتاب بیان شده است، مخاطب کتاب فیزیک 10 ام ریاضی نردبام خیلی سبز دانش آموزان قوی می‌باشند. به همین خاطر حل تست های این کتاب به دانش آموزان متوسط و قوی پیشنهاد می‌شود.

پاسخ‌های تشریحی بسیار خوب و کامل نوشته‌ شده‌اند و تمامی سؤالات به‌صورت کاملاً تشریحی و منطبق بر آموزه‌های درس‌نامه حل ‌شده‌اند و از بیان نکات تستی اجتناب شده است. پاسخ سؤالات مفهومی نیز بسیار کامل بیان شده و در صورت لزوم تمامی گزینه‌های سؤال شرح داده ‌شده‌اند.

خرید آنلاین کتاب فوق از الوبوک تخفیفی ترین سایت کتاب

نویسنده
احمد مصلایی _ جمال خم خاجی _ شاهین اقبال _ علی حاجی باقری
سال چاپ
1401
تعداد صفحات
292
قطع کتاب
رحلی
نوع جلد
شومیز
نوبت چاپ

دیدگاه خود را بنویسید

  • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...