حسابان و ریاضیات پایه جامع پیشرفته نردبام خیلی سبز

حسابان و ریاضیات

از {{model.count}}
321,000
240,750 تومان
25%
محصول مورد نظر موجود نمی‌باشد.

  موجود شد به من اطلاع بده
  • {{value}}
کمی صبر کنید...
تعداد
نوع

خرید آنلاین کتاب حسابان و ریاضیات پایه جامع پیشرفته نردبام خیلی سبز از فروشگاه الوبوک (تخفیفی ترین سایت کتاب)

حسابان و ریاضیات پایه جامع پیشرفته نردبام خیلی سبز


مقدمه

کتاب حسابان و ریاضیات پایه جامع پیشرفته نردبام خیلی سبز از سری کتاب های نردبام است که در سطحی بالاتر و برای دانش آموزان ممتاز نوشته شده است تا آنها را برای تست های سخت تر آزمون های آزمایشی و کنکور آماده کنند. این کتاب شامل تمامی مباحث ریاضی دهم، حسابان یازدهم و حسابان دوازدهم جز شمارش و آمار و احتمال ریاضی دهم است (این مباحث در کتاب گسسته و آمار و احتمال پوشش داده می شوند).

کتاب حسابان و ریاضیات پایه جامع پیشرفته نردبام خیلی سبز به شکل موضوعی است، یعنی تمامی مطالب مربوط به تابع یا مثلثات از هر سه کتاب های درسی در یک فصل گردآوری شده اند. قالب کلی کتاب به این شکل است که هر فصل از چند قسمت کوچکتر تشکیل شده و ابتدا درسنامه آن قسمت و سپس تست های آن آمده اند. پاسخ تشریحی همه تست ها هم در انتهای کتاب آمده است.

فهرست کتاب شامل شماره صفحه هر فصل است و اطلاعات بیشتری ندارد، ولی در اولین صفحه هر فصل موضوعات ریزتر آن فصل، مرجع موضوع از کتاب های درسی و تعداد تست های فصل ذکر شده است. لحن کتاب رسمی، اما ساده و روان است.

 آموزش (درسنامه)

درسنامه های حسابان و ریاضیات پایه پیشرفته خیلی سبز از سری کتاب های نردبام این انتشارات، حسابی خلاصه و جمع و جور هستند. در این درسنامه ها مهم ترین تعاریف و نکات در کمترین حجم ممکن جمع آوری شده اند و تیپ های مهم تستی در آن حل شده است.

حجم درسنامه ها در خیلی از فصل های از چند صفحه بیشتر نیستند و کاملا کم حجم هستند و بخش بیشتری از کتاب مربوط به تست ها و پاسخ های تشریحی آن است. ساختار درسنامه ها این گونه است که بدون مقدمه و خیلی سریع تعریف یا موضوعی ارائه می شود و بعد از آن یک یا چند تست می بینیم. جز چند مورد از جمله در درسنامه کاربرد مشتق مثال تشریحی در درسنامه وجود ندارد.

در برخی موارد نکات مهم پشت سر هم ردیف شده اند. حال اگر دانش آموزی با سطح متوسط یا ضعیف قبلا از منبع دیگری آموزش ندیده و به تعداد کافی تمرین نکرده باشد، نکات پشت سر هم این درسنامه ها مثل یک سری جمله حفظی اند که باید آنها را حفظ کند. در صورتی که یک دانش آموز با سطح بالا که قبلا همه نکات مهم را در حل تست ها تجربه کرده، علت هر یک از آنها را می داند (دقت کنید که علت نکات یا اثبات قضایا در درسنامه نیامده اند) و حالا ضمن یک مرور سریع تمام دانسته های قبلی خود را طبقه بندی می کند. همچنین با حل تست های درسنامه مهم ترین تیپ های هر موضوع را دیده است.

بنابراین می توان گفت درسنامه های کتاب حسابان و ریاضیات پایه جامع پیشرفته نردبام خیلی سبز منبع اول آموزشی به حساب نمی آیند و خلاصه درس های جامعی هستند که دانش اموزان قوی می توانند از آنها بخصوص در ایام منتهی به آزمون های آزمایشی و کنکور استفاده کنند و  با آن مروری خوب روی مباحث داشته باشند. در درسنامه ها تلاش شده موضوع یا نکته ای جا نیفتد و کاملا سمت و سوی کنکوری دارد.

بعد از هر نکته، یک یا چند تست آمده اند که معمولا با سطح متوسط انتخاب شده اند. یعنی خواندن درسنامه برای دانش آموزان متوسط هم خیلی چالش برانگیز نیست. زیرا اگر شما در سطح بالایی هستید و بدلیل نیازمندی به تست های بیشتر این کتاب را تهیه کرده اید می توانید درسنامه های آن را نخوانید و مستقیم به سراغ حل تست ها بروید.

در برخی موارد خلاصه و فشرده بودن درسنامه های کتاب حسابان و ریاضیات پایه جامع پیشرفته نردبام خیلی سبز کمی از شاخ و برگ آن کاسته است. مثلا موضوع نقطه بحرانی در شروع کاربرد مشتق دارای یک تعریف و یک تست است، در حالیکه جا دارد چند تیپ مهم دیگر هم پوشش داده شود.

خب وقتی کتاب، نام پیشرفته را یدک می کشد باید قاعدتا گاهی پا را فراتر از کتاب درسی بگذارد، یا به مطالب عمق بیشتری ببخشد تا دانش آموزان قوی را اغنا کند. این اتفاق در کتاب افتاده ولی خیلی هم نیست. از جمله آنها می توان به ارائه اتحاد اویلر در بخش اتحادها، معادلات به شکل [f(x)]=g(x)  و ویژگی های پیشرفته جزصحیح در این بخش اشاره کرد. جالب اینکه بعد از اتحاد اویلر تستی آمده که با استفاده از اتحاد مکعب دوجمله ای راحت تر حل می شود و نیازی به این اتحاد ندارد. ضمنا شاید بهتر بود، این بخش ها که خارج از چارچوب کتاب هستند با عنوانی از سایر بخش ها متمایز می شدند.

تست (تمرین)

تست ها و پاسخ تشریحی حسابان و ریاضیات پایه جامع پیشرفته نردبام خیلی سبز حجم بیشتری از کتاب را در برگرفته اند. این کتاب 1862 تست دارد که برای قشر زیادی از دانش آموزان برای این درس نسبتا کافی به نظر می رسد. البته معلوم است که دانش اموزان قوی تر نیازمند تعداد بالاتری تست هستند و معمولا از این دست کتاب ها به عنوان منبع مکمل در کنار کتاب دیگری استفاده می کنند.

توزیع این تعداد تست در فصول متناسب با حجم مطالب و نکات هر فصل است نه بر اساس تعداد تست های آن موضوع در کنکور. البته ممکن است تعداد تست ها در کنکورهای سال های بعد کمی بیشتر از کنکور 98 مبنای تعداد تست در کتاب ها قرار بگیرد، چراکه در کنکور 98 همه از تعداد تست های موضوعات متنوع غافلگیر شدند.

همان طور که قبلا گفته شد بعد از هر قسمت کوچک از درسنامه، تست های آن آمده اند و در همان تست ها چند تیتر تست ها را از هم جدا می کنند. ترتیب آن تیترها و به طور کلی تست ها براساس ترتیب ارائه مطالب در درسنامه است. البته در هر بخش کوچکتر که با یک تیتر جدا شده تست ها روند ساده به سخت را طی کرده اند.

تست های ابتدایی ساده تر هستند و تقریبا قشر بزرگی از دانش آموزان از پس آنها بر می آیند. کم کم  تست ها سخت تر می شوند و تست های چالشی و بعضا ایده دار که انتظار داشتیم تعدادشان بیشتر باشد، در تست های پایانی ظاهر می شوند. در واقع تست های سخت تر کتاب هم خیلی نو نیستند و دانش آموزان و معلمان محترم را غافلگیر نمی کنند.

تست های کنکور های سراسری هم با توجه به سطح شان در لابه لای تست ها قرار گرفته اند. بعضا از تمرین های  کتاب درسی هم تست هایی طراحی شده که با عنوان (برگرفته از کتاب درسی) متمایز شده اند. در کل سطح تست ها آنقدری بالا نیست که دانش آموزان متوسط از آن بترسند. شاید اگر وسواسی برای حل تست های پایانی نداشته باشند، کتاب حسابان و ریاضیات پایه جامع پیشرفته نردبام خیلی سبز منبع تستی خوبی برای آنها هم باشد.

پاسخنامه تشریحی کتاب هم از نقاط قوت آن محسوب می شود و مراحل محاسباتی و جبری خلاصه نشده اند و حجم جملات فارسی آنها زیاد است.

پوشش تست ها روی تیپ های مختلف و مهم هر موضوع بخوبی انجام شده است. در مواردی جابجایی هایی می توانست به یک دست شدن کتاب حسابان و ریاضیات پایه جامع پیشرفته نردبام خیلی سبز کمک بیشتری بکند. مثلا اینکه روش هوپیتال در حل تست های حد مبهم در بخش مشتق آمده است. درست است که هوپیتال بدون دانستن مشتق ممکن نیست ولی ما با یک کتاب جامع طرف هستیم که عموما به عنوان منبع مکمل یا حتی در ایام بعد از عید مورد استفاده قرار می گیرد.

خرید آنلاین کتاب فوق از الوبوک تخفیفی ترین سایت کتاب

نویسنده
مهرداد کیوان _ حسین شفیع زاده _ سید محمد صالح ارشاد
سال چاپ
1401
تعداد صفحات
660
قطع کتاب
رحلی
نوع جلد
شومیز
نوبت چاپ

دیدگاه خود را بنویسید

  • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...