تست ریاضی دوازدهم تجربی نشر الگو

ریاضی

از {{model.count}}
220,000
165,000 تومان
25%
محصول مورد نظر موجود نمی‌باشد.

  موجود شد به من اطلاع بده
  • {{value}}
کمی صبر کنید...
تعداد
نوع

خرید آنلاین کتاب تست ریاضی دوازدهم تجربی نشر الگو از فروشگاه الوبوک (تخفیفی ترین سایت کتاب)

تست ریاضی دوازدهم تجربی نشر الگو


مقدمه

کتاب ریاضی دوازدهم رشته تجربی از سری کتاب های تست نشر الگو کتابی است با هدف پرورش قدرت تست زنی دانش آموزان و انتقال مفاهیم و نکات مهم و پرتکرار تستی. در مقدمه هم چنین گفته شده که این کتاب مکمل کتاب درسی است و بنابراین نمی تواند منبعی برای آموزش اولیه باشد. در مقدمه همچنین برای دانش آموزانی که تسلط لازم بر مباحث را ندارند، کتاب سه بعدی از همین انتشارات قبل از این کتاب توصیه شده است.

ساختار کتاب ریاضی 12 تجربی نشر الگو با فصل هایی شکل می گیرد که مشابه کتاب درسی است و حتی درس های هر فصل نیز مثل کتاب درسی نوشته شده اند. برای هر درس، درسنامه ای قرار گرفته و پس از آن تست های آن و در انتهای هر فصل پاسخنامه تشریحی کل فصل آمده است. سوالات کنکور 98 در انتهای کتاب ضمیمه شده است. کتاب لحنی رسمی دارد و فهرست کتاب جز شماره صفحه هر درس، تست های آن و پاسخنامه مطلب قابل ذکر دیگری ندارد.

 آموزش (درسنامه)

درسنامه های ریاضی 3 تست نشر الگو مشابه با دیگر کتاب های سری تست این انتشارات درسنامه ای خلاصه دارد که صرفا می توان از آن برای مرور استفاده کرد. در واقع بعید است برای خواننده ای که چیزی از مطلبی نمی داند، قدرت آموزش داشته باشد. البته هدف از داشتن درسنامه برای چنین کتابی هم آموزش نیست و همان مرور دانسته های قبلی و احیانا یاد گرفتن چند نکته تستی است. در درسنامه ها تقریبا بدون مقدمه سریع وارد مطالب می شوید و معمولا بعد از یک تعریف و احیانا نکته ای، تست هایی آمده اند. انتخاب تست های اولیه در خیلی از موارد خوب صورت گرفته است ولی مواردی هم هستند که تست اولیه ترکیبی یا سخت است و می تواند خواننده را به چالش بکشد و ناامید کند. البته باز هم با توجه به کنکوری بودن کتاب خیلی به ترکیبی بودن آنها نمی توان خرده گرفت ولی سخت بودن تست اولیه آزار دهنده است. غیر از این موارد کم کم تست های درسنامه سخت تر می شوند. مثال های تشریحی در درسنامه ها بسیار کم هستند و حجم درسنامه اجازه آوردن مثال تشریحی را نداده.

درباره تست های درسنامه هم باید این نکته را اضافه کنیم که گزینه صحیح مشخص نشده است تا خواننده مجبور باشد راه حل را بخواند. البته باز هم نیاز به توضیح دارد که پاسخ تست های درسنامه کیفیت پاسخ نامه تست ها را ندارند و توضیحات فارسی آن در مواردی کم است و اکثرا به زبان ریاضی نوشته شده اند. این نقطه ضعف کتاب ریاضی دوازدهم تجربی تست نشر الگو در پاسخنامه تست ها که درباره آن صحبت خواهیم کرد به نقطه قوت تبدیل شده است. مثلا بعضی از تست ها راه حل های دوم کاملا تستی مثل عدد گذاری دارند. مثلا چند تست متنوع از تابع مرکب در درسنامه می توانند با عددگذاری حل شوند که بد نیست حداقل در یکی از این تست ها به این روش هم اشاره ای بشود. البته این موضوع در تابع وارون اتفاق افتاده است.

پوشش درسنامه کتاب ریاضی دوازدهم تست نشر الگو هم کمی جای بحث دارد. یعنی مواردی که بنظر یک کتاب نکته و تستی باید داشته باشد بعضا جا مانده اند. فرمول دیگر خروج از مرکز بیضی با استفاده از مقادیر a و b، خط عمود بر دایره، برد توابع پیوسته در بازه بسته با استفاده از اکسترمم های مطلق، دامنه توابع fof-1 و f-1of، از جمله این موارد است. هر چند که از همه این موارد تست طراحی شده است. همچنین موضوعات مهمی کمی مغفول مانده اند. مثلا در توابع مثلثاتی sin ax و cos ax روش تشخیص علامت ضریب a از روی نمودار به شکل واضح توضیح داده نشده است. همچنین در معرفی نمودار تانژانت، شاید نمودارهایی که برای کمان های نواحی غیر از اول هم محاسبه تانژانت را نشان دهد، نیاز بود. درباره نحوه نوشتن فرمول کلی جواب معادلات مثلثاتی هم صحبتی نشده است.

به طور کلی با اضافه کردن تعدادی بیشتر نمودار و شکل می شد کمی از کاستی های درسنامه را کم کرد. مثلا بعد از تعریف حد در بینهایت یک نمودار ساده می توانست آن را بهتر از هر توضیح و تعریفی جا بیندازد. یکی از بخش هایی که درسنامه در آن عالی عمل کرده و سرعت قسمت های دیگر را ندارد بخش رسم نمودار توابع است که روند آن بسیار آرام است و خواننده را همراه می کند. توجه به کتاب درسی و تمارین آن در درسنامه کتاب ریاضی 12 تجربی تست نشر الگو خوب نیست. مثلا به فعالیت مهم کتاب درسی درباره مقایسه توابع x^3 و x^2 و رسم نمودار آنها در یک دستگاه اشاره ای نشده است. همچنین مثال های کتاب درسی در موضوع بهینه سازی بسیار مختلف و سخت هستند که بیشتر آنها مورد توجه نبوده اند. رعایت حدود کتاب درسی و چارچوب آن به شدت خوب است و شاید جز یکی دو مورد بتوان از آن به عنوان حسن کتاب یاد کرد. رسم خط مماس بر منحنی از نقطه ای خارج آن از جمله مواردی است که بهتر بود به نوعی اشاره میشد که در کتاب صحبتی درباره آن نشده است.

 تست (تمرین)

تست های ریاضی دوازدهم تست نشر الگو خیلی بهتر از درسنامه های آن هستند. تعداد بالای تست ها و تناسب تعداد تست های هرفصل با حجم آن، تنوع خوب تست ها، پوشش تیپ های مهم تستی و پرتکرار، داشتن تست های قوی برای راضی کردن دانش آموزان قوی تر از جمله محاسن آنها است. همچنین پاسخنامه تشریحی مفصل و همراه با توضیحات فارسی و بعضا راه حل های دوم، کتاب ریاضی 3 تجربی تست نشر الگو را به یکی از بهترین منابع تستی تبدیل کرده است.

تست ها اصلا عجله ای برای سخت شدن ندارند و تست های اولیه کاملا آموزشی هستند و مفاهیم بنیادی را برای خواننده مرور می کنند. کم کم تست ها سخت تر می شوند و در نهایت ممکن است با تست های ایده دار مواجه شوید که نیاز به دانسته های بیش از کتاب ندارند. یعنی چارچوب کتاب را به خوبی رعایت کرده اند. تقریبا در همه موارد ترتیب تست ها مشابه با ترتیب مباحث در هر درسنامه است. در خود یک موضوع هم ترتیب ساده به سخت را خواننده احساس خواهد کرد. هر چند که تست ها دارای سطح بندی مشخصی نیستند و یا علامت خاصی ندارند. تست های آزمون های آزمایشی در میان تست ها دیده نمی شوند و تست های کنکور مرتبط با هر موضوع (بنظر از سال 91 به بعد) در پایان تست های هر درسنامه آمده اند.

موردی که درباره دقت به کتاب درسی و تمارین آن در بخش درسنامه مطرح شد در تست های کتاب ریاضی دوازدهم تجربی تست نشر الگو نیز مشخص است. اولا تستی را نمی بینید که عنوان کتاب درسی داشته باشد. ضمنا مشخص است که بعضی تمارین کتاب مورد توجه قرار نگرفته اند. مثلا تمارین کتاب در موضوع تابع مرکب و بهینه سازی از جمله مهم ترین ها هستند که در میان تست ها جایی ندارند. در درسنامه بخش توابع صعودی و نزولی نیز به یکنوایی توابع لگاریتمی و نمایی اشاره شده و این باعث شده که 25 تست! از نامعادلات و دامنه نمایی و لگاریتمی در میان تست ها مطرح شود که به نظر کمی افراط است.

خرید آنلاین کتاب فوق از الوبوک تخفیفی ترین سایت کتاب

نویسنده
کاظم اجلالی _ ارشک حمیدی
سال چاپ
1401
تعداد صفحات
412
نوع جلد
شومیز
نوبت چاپ

دیدگاه خود را بنویسید

  • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...