تاریخ جامع کنکور مشاوران

تاریخ مشاوران

از {{model.count}}
210,000
157,500 تومان
محصول مورد نظر موجود نمی‌باشد.

  موجود شد به من اطلاع بده
  • {{value}}
کمی صبر کنید...
تعداد
نوع

خرید آنلاین کتاب تاریخ جامع کنکور مشاوران از فروشگاه الوبوک (تخفیفی ترین سایت کتاب)

تاریخ جامع کنکور مشاوران


کتاب تاریخ جامع کنکور انسانی مشاوران آموزش مجموعه‌ای متشکل از درس‌نامه و سؤالات تستی دروس هر سه کتاب درسی تاریخ دهم، یازدهم و دوازدهم است. این کتاب برای آماده‌سازی دانش آموزان برای کنکور سراسری نوشته شده است. نویسنده در مقدمه کتاب صرفاً به این نکته اشاره‌ کرده است که درس تاریخ را چگونه باید بخوانید و ایشان درسنامه را به چه روشی نوشته‌اند.

مقدمه کتاب تاریخ جامع انسانی مشاوران پیشنهاد می‌کند که تاریخ را با توالی رویدادها و روابط علت و معلولی یاد بگیرید. نظم و چیدمان کتاب هم، مانند اکثر کتب کمک‌درسی است. ابتدا درسنامه هر درس و سپس سؤالات مربوط به آن و پس از آن درس بعدی شروع می‌شود و در نهایت پاسخنامه تشریحی آورده شده است. این کتاب در مجموع  دارای 1775 تست و 352 صفحه است. در ادامه به بررسی کتاب تاریخ جامع مشاوران اثر ریحانه لطفی می پردازیم.

تصویر جلد کتاب تاریخ جامع مشاوران آموزش بسیار زیباست. یکی از نامداران عرصه تاریخ در روی جلد به تصویر کشیده شده‌ است و در پشت جلد نیز چند خطی به ایشان پرداخته ‌شده است‌ که نکته‌ی بسیار مثبتی است. تم اصلی کتاب طوسی و نارنجی است. اندازه نوشته‌های کتاب هم مانند سایر کتاب‌های کمک‌درسی معمولی است. جنس کاغذها مناسب اند و علی‌رغم سیاه‌ و سفید بودن، جزئیات عکس‌ها واضح است‌. چه‌بهتر می‌شد اگر از طراحی‌های بیشتری استفاده می‌شد تا از یکنواختی کتاب کم شود.

همان‌طور که گفتیم کتاب تاریخ جامع کنکور مشاوران آموزش برای آماده‌سازی دانش آموزان کنکوری نوشته شده است و البته دانش آموزان پایه دهم و یازدهم که قصد حل تست و تمرین را دارند نیز می‌توانند از این کتاب استفاده کنند. اگر کتاب درسی را به‌خوبی مطالعه کرده باشید یا وقت زیادی نداشته باشید، می‌توانید از این کتاب به‌عنوان منبع اصلی خود، هم برای مرور و هم برای تمرین استفاده کنید و نگرانی نداشته باشید، اما اگر کتاب درسی را مطالعه نکرده‌اید و به‌اندازه کافی وقت دارید، متن کتاب درسی را مطالعه کنید و سپس سراغ این کتاب بیایید. چون درس‌نامه‌ها فقط به ذکر نکات مهم بسنده کرده‌اند.

تعداد تست ها برای تمرین مناسب است. نکته ای که در این کتاب بسیار به اصطلاح توی ذوق میزند آن است که پاسخنامه تشریحی آن (البته در بعضی بخش‌ها) کم‌حوصله نوشته ‌شده است. فارغ از این نکته، کتاب خوبی است و می‌تواند کمک‌حال شما باشد. قبل از خرید اینترنتی کتاب تاریخ جامع مشاوران آموزش ادامه مطلب را بخوانید.

 آموزش (درسنامه)

از آنجایی‌که متن کتاب درسی تاریخ از بابت اینکه دارای جزئیات و حجم بسیار زیادی است دانش آموزان را دچار مشکل می‌کند، پس درس‌نامه نیز باید به مرتب کردن، قسمت‌بندی نکات و مباحث کتاب درسی پرداخته باشد. نکته دیگری که در درس‌نامه کتاب تاریخ باید به آن توجه شود توجه کردن به تصاویر کتاب درسی است، چرا که سابقاً دیده‌ شده در کنکور سراسری از عکس‌های کتاب درسی سؤال طرح‌ شده است و نکته بعدی علت و معلولی بودن و توجه به ترتیب رویدادها در درس‌نامه است که این ویژگی توسط مؤلف در مقدمه کتاب تاریخ جامع کنکور مشاوران ذکر شده است. در ادامه به بررسی هر یک از این موارد می‌پردازیم.

درس‌نامه کتاب تاریخ جامع مشاوران آموزش به‌خوبی مطالب را قسمت‌بندی کرده و آن‌ها را در قالب جدول‌ها و نمودارها آورده است. در تمامی درس‌ها ما شاهد جدول‌ها و نمودارها هستیم، مثلاً در مبحث حقایق بودائی، مطالب در قالب نموداری به‌خوبی توضیح داده ‌شده است. اما در بخش‌هایی نیز ایراداتی به چشم می‌خورد. به‌طور مثال صفحات  ۱۲۶ و ۱۲۷، درس‌نامه به‌شدت به متن کتاب درسی شبیه است و نیز در جدول موجود در صفحه‌ی ۱۲۶ تفاوت چندانی با کتاب درسی مشاهده نمی‌شود.

نکته دیگر آن است که درس‌نامه در مقایسه با متن کتاب درسی، خلاصه است. حتماً به این نکته دقت کنید که درس‌نامه کتاب تاریخ جامع مشاوران با این هدف نوشته ‌نشده است که جایگزین کتاب درسی شود، بلکه جهت ذکر نکات مهم و کمک به دانش آموزان برای مرور و فهمیدن بخش‌های متنوع و پر جزئیات نوشته‌ شده است. مسئله بعدی استفاده از شکل‌های کتاب درسی است. کمابیش شاهد اشکال گوناگون در کتاب هستیم. البته شکل‌های مهم در قسمت سؤالات تستی آورده شده‌اند. یعنی اگرچه شکل‌ها در درس‌نامه وجود ندارند (یا کمتر هستند)، در سؤالات‌ تستی این کمبود جبران شده است.

نکته بعدی تحقق وعده‌های نویسنده در مقدمه کتاب تاریخ جامع انسانی مشاوران است. به‌وضوح در جای‌جای کتاب و در هر درس وجود خط‌های زمانی به چشم می‌خورد و این نکته‌ای بسیار مهم در درس تاریخ است. تعداد این روابط علت و معلولی و خط‌های زمانی آن‌قدر زیاد است که شاید تک‌وتوک صفحاتی از درس‌نامه پیدا شود که در آن‌ها شاهد این ویژگی نیستیم. با توجه به تفاسیری که گفته شد، هم معلمان و هم دانش آموزان می‌توانند از این درس‌نامه استفاده کنند.

البته با توجه به اینکه درس‌نامه نسبت به متن کتاب درسی خلاصه‎تر است، دانش‌آموزانی که یک بار کتاب درسی را خوانده اند یا دانش‌آموزانی که تابه‌حال کتاب درسی را نخوانده اند و وقت کمی دارند، بهتر است از این کتاب استفاده کنند. اما اگر وقت دارید و کتاب را نخوانده‌اید توصیه می‌کنیم اول سراغ کتاب درسی بروید. درنهایت درس‌نامه کتاب تاریخ جامع مشاوران درس‌نامه قابل قبولی است و نکات خلاقانه‌ای از جمله توضیحات کوتاه ابتدای هر درس و موارد دیگری که ذکر شد را در خود جای‌ داده است.

 تست (تمرین)

با توجه به تعداد زیاد درس‌های سه کتاب درسی تاریخ که بالغ‌ بر ۴۰ درس می‌شود، تعداد سؤالات تستی کتاب تاریخ جامع مشاوران آموزش به نظر کافی می‌آید. اگر درس‌ها را از نظر اهمیت به سه بخش تقسیم کنیم، درس‌های با اهمیت کمتر متوسط ۲۰ تا ۲۵ سؤال، درس‌های دارای اهمیت متوسط به‌طور میانگین ۳۰ تا ۴۰ سؤال و درس‌های مهم بیش از ۵۰ سؤال دارند که این میزان برای تمرین مناسب است و البته از آنجا که کتاب تاریخ پر از نکات ریز و تستی است، شاید هیچ کتابی را نتوان پیدا کرد که به تک‌تک نکات کتاب درسی در قالب تست ها پرداخته باشد. تنوع تست آن از نظر تیپ مناسب است. انواع تست های تک‌کلمه‌ای، چندقسمتی و شکل دار را در کتاب تاریخ جامع کنکور انسانی مشاوران شاهد هستیم.

همان‌طور که در قسمت قبل گفتیم در درس‌نامه کتاب تاریخ جامع مشاوران آموزش، شکل‌های کتاب درسی آن‌طور که باید و شاید پوشش داده نشده است. این ضعف تا حدی در تست ها برطرف شده است، اما همچنان جا داشت که تعداد سؤالات شکل دار بیشتر شود. علیرغم تغییر کتاب درسی، تست های کنکور سراسری سال‌های گذشته در لابه لای تست های این کتاب به چشم می‌خورد که نکته مثبتی است. تنوع تیپ تست ها باعث می‌شود که دانش‌آموزان با سطوح متنوع بتوانند از این کتاب بهره ببرند. هم سؤالات سخت و هم سؤالات ساده و یک‌کلمه‌ای یا حفظی در میان سؤالات این کتاب به چشم می‌خورد.

پاسخنامه کتاب دارای ایراداتی است. در بسیاری از سؤالات مانند سال ۵۹۷ فقط گزینه پاسخ آورده شده است و هیچ توضیح اضافی کمتر یا بیشتر دیده نمی‌شود. البته نکات مثبت زیادی نیز در این پاسخ‌نامه به چشم می‌خورد. به‌طور مثال تمامی سؤالات آدرس دارند یا برعکس مواردی که ذکر کردیم در تست هایی مانند تست ۶۸۸ تک‌تک گزینه‌ها شرح داده ‌شده‌اند. بطور کلی جا داشت که در گزینش و شرح پاسخنامه‌ همان حوصله، دقت و خلاقیت درس‌نامه به کار می‌رفت.

خرید آنلاین کتاب فوق از الوبوک تخفیفی ترین سایت کتاب

نویسنده
ریحانه لطفی
سال چاپ
1401
تعداد صفحات
364
قطع کتاب
رحلی
نوع جلد
شومیز
نوبت چاپ

دیدگاه خود را بنویسید

  • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...