پرسش های چهار گزینه ای شیمی دوازدهم جلد دوم مبتکران

پاسخنامه شیمی دوازدهم مبتکران

از {{model.count}}
320,000
240,000 تومان
25%
محصول مورد نظر موجود نمی‌باشد.

  موجود شد به من اطلاع بده
  • {{value}}
کمی صبر کنید...
تعداد
نوع

خرید آنلاین پرسش های چهار گزینه ای شیمی دوازدهم جلد دوم مبتکران از فروشگاه الوبوک (تخفیفی ترین سایت کتاب)


پرسش های چهار گزینه ای شیمی دوازدهم جلد دوم مبتکران

بهترین مقدمه شاید مقدمه خود نویسنده باشد:

“یوسین بولت سریع ترین فرد جهان است، وی به دستور مربی اش در تمرینات به خود وزنه می بسته و تلاش به دویدن می کرده است و البته به مربی اش انتقاد می کرده که این چه کاری است… بولت بعد از ماه ها تمرین بدین منوال روزی برای رکوردگیری اقدام می کند و این بار مربی وزنه ها را باز می کند و وی احساس می کند دارد پرواز می کند و …”

احتمالا خود نویسنده هم به گوشش رسیده که چه نقدهایی به کتابش وارد است و این مطلب را برای همین آورده است. می توان با جمله زیر کتاب شیمی دوازدهم تست مبتکران (جلد دوم) را به ساده ترین حالت معرفی کرد: “آموزش 0 تا 110 شیمی”

کتاب های مبتکران درزمینه شیمی به حق دایره المعارف هستند و همه چیز را گفته اند. از صفر شروع می کند و کار را تا فراتر دبیرستان و توضیحات آنچه که باید در شیمی بپذیریم ادامه داده است. چینش کتاب مانند سایر کتاب های شیمی مبتکران این گونه است که در ابتدا تست ها را می بینیم که به تفکیک ریز بحث ها آورده شده است و در ادامه آن پاسخ تشریحی تست ها را می بینیم که درس نامه در آن جای داده شده است. لحن کتاب علمی و صمیمی است و هر دو را باهم دارد. در ادامه به بررسی کتاب شیمی دوازدهم مبتکران می پردازیم.

نویسنده با هوشیاری در ابتدای جلد دوم کتاب شیمی 12 تست مبتکران برخی المان ها را تعریف کرده که در ادامه از آن ها بتواند کمک بگیرد. از شجاعانه ترین کارها این است که در ابتدای کتاب به کتاب جلد اول که همان فصل اول و دوم شیمی دوازدهم است اشاره شده و ضمیمه ای برای اشکالات و حذفیات آن در نظر گرفته شده است که بسیار شجاعانه و تحسین برانگیز است. این کتاب شامل فصول سوم و چهارم شیمی دوازدهم است و فصول اول و دوم در جلد اول آمده است. این کتاب شامل 990 تست دارد و 542 صفحه است. قبل از خرید اینترنتی کتاب شیمی دوازدهم مبتکران ادامه این مطلب را بخوانید.

 آموزش (درسنامه)

کتاب شیمی دوازدهم مبتکران قسمتی مجزا برای درسنامه ها در نظر نگرفته است، ولی قسمتی در پاسخ های تشریحی وجود دارد که تاحد امکان به ان اشاره می کنیم و دیگر در بخش پرسش ها به آن ها اشاره نمی کنیم. در فصل سوم شیمی 3، 40 درسنامه قرار داده شده است و در فصل چهارم شیمی نیز 37 درس نامه قرار داده شده است. همچنین نویسنده فصل سوم را در فهرست به 8 قسمت تقسیم بندی کرده است که برخی از آنان خود ریز بحث هایی هم دارند و فصل چهارم را به 9 قسمت تقسیم کرده است. حجم درس نامه ها متغیر هستند برخی یک باکس کوچک نصف صفحه ای هستند و برخی بزرگ تر و بیش از یک صفحه را دربرمی گیرد.

لازم است که یادمان باشد این درسنامه هایی که ما به آن ها اشاره می کنیم در درون پاسخ تشریحی جاسازی شده است و این مطلب گویای ارتباط آن مطلب با تست هایی است که در بعد آن درس نامه آورده شده است و به قولی می توان اشاره کرده که کتاب شیمی دوازدهم مبتکران (جلد دوم) عملکردش این نبوده که اول درسنامه را بگوید و بعد تست بیاورد؛ بلکه اول تست را آورده است و بعد آن درسنامه هایی که برای آن تست ها لازم هستند را پوشش می دهد.

مطلبی که گفته شد از جهت دیگری هم به بررسی کتاب شیمی دوازدهم تست مبتکران کمک می کند و آن این است که درس نامه کاملاً با تست ها در ارتباط و انطباق است. از ابداعات هوشمند این کتاب این است که در گفتن درسنامه ها که اتفاقاً بیشتر لحن و فونت صمیمی دارند از 3 شخصیتی کارتونی استفاده می کند و فضای کلاس را درست میکند و البته از نو آوری ها هم این است که با 3 تیپ شخصیت طرف هستیم: ضعیف، متوسط و قوی.

این 3 تیپ دانش آموز سوالاتی فرضی که ممکن است سؤالات شما باشند را می پرسند و معلم ساختگی کتاب پاسخ آنان را می دهد و ازاین روی است که بعضی مطالب فراتر از کتاب درسی نیز در کتاب آورده شده است. مثل بعضی از  دانش آموزان حقیقی این شخصیت ها هم سوالاتی از ازل تا ابد می پرسند و نویسنده هم از فرصت استفاده کرده و زیر و زبر شیمی را توضیح می دهد.

سعی شده است که درسنامه کمی نسبت به سال های قبل معتدل تر شود، اما متأسفانه یا خوشبختانه لازم است بدانیم که همان طور که درسنامه های نفس گیر کتاب شیمی 3 مبتکران معتدل تر شده است دانش آموزان هم کم حوصله تر شده اند و شاید باز هم درسنامه برای آنان سنگین وسخت باشد و در اصطلاح شسته و رفته نباشد.

 تست (تمرین)

برویم سر اصل مطلب کتاب شیمی دوازدهم مبتکران جلد دوم که تست های آن هستند. این کتاب که 2 فصل سوم و چهارم شیمی 12 را شامل می شود، در کل شامل 383 تست در فصل سوم و 551 تست در فصل چهارم است. هرچند که 3 آزمون درون فصلی هم درون این تعداد تست در نظر گرفته شده است. در انتهای کتاب نیز 56 تست کنکور 98 داخل و خارج از کشور ریاضی و تجربی (4 کنکور سال 98) آورده شده است که مربوط به فصول اول تا چهارم دوازدهم است که اقدامی پسندیده و خوب است.

از جمله ابداعات دیگر کتاب شیمی دوازدهم مبتکران (جلد دوم) در این قسمت این است که نویسنده با کاریکاتور 4 نوع سؤال طبقه بندی کرده است: ساده، متوسط، سخت، خیلی سخت و در کنار هر سؤال در قسمت پاسخ تشریح علامتی آورده کنار سؤال که معرف سطح سختی آن است. البته از این اقدامات در قسمت خود سؤالات نیز آورده شده است و آن عبارات VIT (very important test) و دسا (دومین سطح اهمیت) است و نویسنده برای اینکه سؤالات مهم تر را جدا کرده باشد و آنان را از درون اقیانوسی از سؤالات خارج کند این ابتکار را انجام داده است.

تعداد تست ها همان طور که مشخص است، زیادی هم است و باعث شده که دانش آموزی نسبت به کم بودن سؤالات گله نداشته باشد. ترتیب مطالب به خوبی رعایت شده است و نظم عجیبی در روند مطالب به چشم می خورند. همان طور که در مقدمه اشاره شده است نویسنده در نظر دارد که تست های در اصطلاح جاندار را به دانش آموزان بدهد و آنان را قبل از کنکور در هر سؤالی که احتمال داده می شود کارآزموده کند و آبدیده بشوند.

مهم ترین نکته این است که دانش آموزان باید اول مختصات و ویژگی های کتاب شیمی دوازدهم تست مبتکران را بشناسند تا این کتاب را تهیه کنند و هم چنین باید تعهد داشته باشند که کتاب را کار کنند چون شاید حجم کتاب باعث شود که دانش آموزان کم کم تعهدی به کتاب نداشته باشند و کم کم از کتاب فاصله بگیرند و خسته شوند، که امیدواریم این اتفاق برای مخاطبینی که این مطالب را خوانده اند و بدان آگاهی و علم دارند نیافتد.

ظاهر کتاب

ظاهر کتاب شیمی 12 مبتکران به شدت زمخت، کسالت آور، کهنه و عقب افتاده است. اصلاً نبوغ و ظرافتی که در طراحی علمی کتاب است در ظاهر کتاب نیست. البته لازم به توضیح است که جلد کتاب سرشار از پدیده و افرادی است که در علم شیمی و کتاب شیمی دوازدهم تأثیرگذارند، اما ترکیب جالبی اتفاق نیافتاده است و از طرفی هارمونی رنگ ها هم کاملاً بد جلوه می کند.

البته کیفیت کاغذ و رنگ آمیزی صفحات قابل قبول تر از جلد است. هرچند که آن ها هم سال هاست که ثابت است و تغییر نمی کنند و الان نسبت به سایر کتاب ها ترجیحی ندارند. البته درزمینه کاریکاتور و کاراکترهای خیالی این کتاب موفق عمل کرده است و کمی هم از شخصیت اصلی سریال Breaking Bad استفاده کرده است.

 جمع بندی

حجم جلد دوم کتاب شیمی دوازدهم مبتکران به شدت اثرات منفی در خواننده کتاب می گذارد، به نوعی که دبیران و دانش آموزان و داوطلبان و اولیایی که مخاطب این کتاب هستند، در نگاه اول به شدت میخکوب حجم زیاد و حوصله سر بر این کتاب می شوند و خشکشان می زند. البته از حق نگذریم مطالبش واقعاً خوب و کیفی است، اما همین 2 جلدی بودن آن وحشت انگیز است و اینکه مثلاً برای یک فصل 30 صفحه ای از کتاب درسی، 40 صفحه درس نامه آورده شود و … باعث می شود که مخاطب بترسد.

اما از منظر فنی و علمی واقعاً هیچ حرفی باقی نمی ماند و بهتر است بگویم همه چیز دارد و البته مرجع خیلی از کتاب های فعلی شیمی و الهام بخش کتاب های بازار همین کتاب بوده است

خرید آنلاین کتاب فوق از الوبوک تخفیفی ترین سایت کتاب 

نویسنده
بهمن بازرگانی
سال چاپ
1401
تعداد صفحات
555
قطع کتاب
رحلی
نوع جلد
شومیز
نوبت چاپ

دیدگاه خود را بنویسید

  • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...