پاسخ های تشریحی زیست شناسی جامع کنکور IQ (جلد دوم) گاج

پاسخنامه زیست شناسی جامع کنکور IQ گاج

از {{model.count}}
385,000
288,750 تومان
25%
محصول مورد نظر موجود نمی‌باشد.

  موجود شد به من اطلاع بده
 • {{value}}
کمی صبر کنید...
تعداد
نوع

خرید آنلاین کتاب پاسخ های تشریحی زیست شناسی جامع کنکور IQ  (جلد دوم) گاج از فروشگاه الوبوک (تخفیفی ترین سایت کتاب)

پاسخ های تشریحی زیست شناسی جامع کنکور IQ  (جلد دوم) گاج


با نگاهی به میزان ضریب یک درس در کنکور به راحتی می‌توان به اهمیت آن در کنکور پی برد. اهمیت درس زیست‌شناسی در کنکور سراسری رشته علوم تجربی برای پنج زیرگروه آن با توجه به ضریبی آن برای رشته‌های دانشگاهی موجود مشخص می‌شود. در مورد این درس تخصصی و مهم در رشته علوم تجربی باید بدانیم که رشته علوم تجربی در کنکور سراسری به پنج زیرگروه تقسیم می‌شود که در تمام این زیرگروه‌ها درس تخصصی زیست‌شناسی در کنکور تجربی در تمام آن‌ها وجود دارد. برای زیست‌شناسی در کنکور دو ضریب ۴ و ۲ در نظر گرفته شده است؛ به این معنا که درس زیست‌شناسی در زیرگروه یک و دو دارای ضریب ۴،  و در زیرگروه سه تا پنج، دارای ضریب ۲ است. زمانی که ضریب یک درس تخصصی در مهم‌ترین زیرگروه‌های آن ۴ است، پس قطعاً دارای اهمیت بسیار بالایی در کنکور تجربی است و می‌بایست در روزهای آمادگی برای کنکور سراسری توجه ویژه‌ای در مطالعه و تست‌زنی به آن شود. جلد دوم کتاب IQ زیست‌شناسی رشتهٔ تجربی، مجموعه‌ای کامل از پاسخ‌های تشریحی برای تست‌های درج شده در جلد اول IQ زیست‌شناسی رشتهٔ تجربی است. نویسندگان در این اثر به‌منظور بالا بردن تسلط داوطلبان، تعداد قابل توجهی کادر آموزشی و نکات کنکوری نیز بیان کرده‌اند. شایان‌ذکر بوده که سایر گزینه‌ها هم (برای تست‌های مورد نیاز) بررسی شده و علت نادرستی آن‌ها ارائه شده است.  داوطلبان گرامی می‌توانند با تهیهٔ جلد اول این عنوان، به مجموعهٔ کاملی از تست‌های تألیفی و سراسری با درجه سختی‌های متنوع ، دسترسی داشته باشند. این کتاب با همکاری مشترک دکتر محمد عیسایی و دکتر اسفندیار طاهری جمع آوری شده و آن‌ها با نوشتن این کتاب دانش‌آموزان را با سبک سؤالات و شکل سریع رسیدن به پاسخ در کنکور سراسری آشنا می‌کنند. از ویژگی‌های منحصربه‌فرد این اثر به عنوان اولین و تنها کتاب زیست جامع متناسب با درجه سختی سؤالات کنکور ۹۹ که توسط انتشارات بین‌المللی گاج به انتشار رسیده است،  می‌توان به ارائهٔ مباحث دهم، یازدهم و دوازدهم ویژهٔ داوطلبان کنکور تجربی، ارائهٔ پاسخ تشریحی برای بیش از ۴۳۰۰ تست، ارائهٔ بیش از ۴۰۰ جدول و نمودار کاربردی، ارائهٔ بیش از ۲۰۰۰ کادر نکات مهم و طلایی، ارائهٔ بیش از ۱۰۰۰ کادر ترکیب مطالب مهم، ارائهٔ تست‌های تألیفی و سراسری در جلد مکمل (جلد۱) اشاره کرد.  

ویژگی‌های کتاب

جلد دوم کتاب IQ زیست‌شناسی جامع کنکور رشته تجربی دارای پاسخ‌های تشریحی و نکات کاربردی و تکمیلی تیپ‌های مختلف سؤالات چهارگزینه‌ای از تمامی مباحث پایه‌های دهم، یازدهم و دوازدهم موجود در جلد اول در قالب ۸۷۹ صفحه و تعداد ۴۳۵۲ تست (تألیفی، کنکوری و برگرفته از آزمون‌های آزمایشی گاج)است. در چاپ مطالب کتاب از رنگ‌های گوناگون استفاده شده و استفاده از تصاویر واضح و فونت استاندارد کلمات، خواننده را به خود جذب می‌کند. کادرها و جدول‌های مهم و طلایی موجب طبقه‌بندی بسیار مناسب مطالب شده و دست کمی از درسنامه ندارد. در نتیجه استفاده از این کتاب را برای دانش‌آموزان و داوطلبان کنکوری با سطح‌های علمی گوناگون ممکن می‌سازد. در ادامه به بررسی بخش‌های متنوع کتاب و هم‌چنین تیپ‌های سؤالات موجود در آن خواهیم پرداخت.

بررسی بخش‌های مختلف کتاب

به طور کلی جلد دوم کتاب IQ زیست‌شناسی جامع کنکور رشته تجربی دارای پاسخنامه تشریح پرسش‌های چهارگزینه‌ای موجود در جلد اول در سه بخش اصلی زیر است:

پایه دهم

 • زیست‌شناسی، دیروز، امروز و فردا
 • گوارش و جذب مواد
 • تبادلات گازی
 • گردش مواد در بدن
 • تنظیم اسمزی و دفع مواد زائد
 • از یاخته تا گیاه
 • جذب و انتقال مواد در گیاهان

پایه یازدهم

 • تنظیم عصبی
 • حواس
 • دستگاه حرکتی
 • تنظیم شیمیایی
 • ایمنی
 • تقسیم یاخته
 • تولید مثل
 • تولید مثل نهان‌دانگان
 • پاسخ گیاهان به محرک‌ها

پایه دوازدهم

 • مولکول‌های اطلاعاتی
 • جریان اطلاعات در یاخته
 • انتقال اطلاعات در نسل‌ها
 • تغییر در اطلاعات وراثتی
 • از ماده به انرژی
 • از انرژی به ماده
 • فناوری‌های نوین زیستی
 • رفتارهای جانوران

درجه سختی و نوع تست‌ها

یکی از ویژگی‌های جلد دوم کتاب IQ زیست‌شناسی جامع کنکور رشته تجربی، مشخص کردن درجه سختی سؤالات به سه سطح سخت، متوسط و آسان است. تست‌های سخت با نماد L، تست‌های متوسط با نماد K و تست‌های آسان با نماد J طبقه بندی شده‌اند تا اگر دانش‌آموز یا داوطلبی به سؤال ساده‌ای پاسخ صحیح داد دچار غرور نشود و در مقابل اگر به تست دشواری نتوانست پاسخ دهد، از تلاش ناامید نشود و بداند که حل کردن این تست‌ها برای اکثریت دانش‌آموزان سخت است. 

در مورد نوع تست‌ها هم آن‌ها به سه صورت طبقه‌بندی شده‌اند که هرکدام معنای خاصی دارند:

الف) پرسش‌های چهارگزینه‌ای خط به خط:

تست‌های خط به خط، تست‌هایی هستند که در اکثر گزینه‌ها، عیناً از خطوط کتاب درسی استفاده شده است. البته در بعضی قسمت‌ها، نویسندگان برای سخت‌تر کردن سؤال یا نشان دادن اهمیت کتاب درسی، برخی از کلمات متن کتاب را تغییر داده باشند، اما در هر صورت این سؤالات نیز جزء تست‌های خط به خط محسوب می‌شوند

ب) پرسش‌های چهارگزینه‌ای مفهومی:

تست‌های مفهومی، تست‌هایی هستند که در گزینه‌ها یا صورت سؤالات آن‌ها از خطوط کتاب درسی استفاده شده اما عیناً خطوط کتاب درسی نیست! در حقیقت، طراح مفاهیم متن یا تصویر کتاب را به زبان خودش و با بیان عمیق‌تر آورده است. بیشتر تست‌های کنکور سراسری و به تبع آن بیشتر تست‌های این کتاب از نوع مفهومی هستند.

ج) پرسش‌های چهارگزینه‌ای استنباطی:

یکی از نقاط قوت برجسته کتاب IQ زیست‌شناسی جامع کنکور رشته تجربی نسبت به سایر کتاب‌های بازار، تست‌های استنباطی هستند. این نوع تست‌‎ها دارای مفاهیم و نکاتی هستند که در متن و یا تصاویر کتاب درسی مستقیماً به آن‌ها اشاره‌ای نشده و طراح با برداشت خود به طرح آن‌ها پرداخته است. مطالعه نکات این تست‌ها، موفقیت در درس زیست‌شناسی کنکور سراسری را تضمین خواهد کرد. علاوه بر تمامی مواردی که ذکر شد، در این جلد تعداد زیادی کادر نکته و ترکیب و جداول و نمودارهای جذابی وجود دارد که دانش‌آموزان و داوطلبان کنکوری با مطالعه دقیقی آن‌ها به تسلط لازم و کافی خواهند رسید.

جمع‌بندی

توجه ویژه طراحان سؤالات کنکور سراسری به درس زیست‌شناسی به عنوان مهم‌ترین و پرضریب‌ترین درس رشته علوم تجربی، موجب شده تا هرساله شاهد تغییراتی در عملکرد طراحی سؤالات و روند سختی آن باشیم. می‌دانیم که تنها زمانی می‌توان به تسلط کافی در یک درس رسید که میزان سؤالات کافی و از تیپ‌های مختلف از آن مورد بررسی قرار گیرد. مجموعه دو جلدی کتاب IQ زیست‌شناسی جامع کنکور رشته تجربی (جلد اول شامل پرسش‌های چهارگزینه‌ای و جلد دوم دارای پاسخنامه تشریحی پرسش‌های موجود در جلد اول) منبعی مطمئن برای داوطلبانی است که درصدهای بالا در درس زیست‌شناسی کنکور سراسری را نشانه گرفته‌اند.


خرید آنلاین کتاب فوق از الوبوک تخفیفی ترین سایت کتاب

نویسندگان
محمد عیسایی _ اسفندیار طاهری
سال چاپ
1401
تعداد صفحات
832
قطع چاپ
رحلی
نوع جلد
شومیز
نوبت چاپ

دیدگاه خود را بنویسید

 • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...