مسائل شیمی کنکور نشر الگو

شیمی نشر الگو

از {{model.count}}
185,000
157,250 تومان
15%
محصول مورد نظر موجود نمی‌باشد.

  موجود شد به من اطلاع بده
  • {{value}}
کمی صبر کنید...
تعداد
نوع

خرید آنلاین کتاب مسائل شیمی کنکور نشر الگو از فروشگاه الوبوک (تخفیفی ترین سایت کتاب)

مسائل شیمی کنکور نشر الگو


همانطور که از نام کتاب مسائل شیمی کنکور  نشر الگو مشخص است، هدف از تألیف این کتاب درک و حل مسائل شیمی کنکور است، اما نویسندگان هدف از نوشتن را در مقدمه به طور شفاف بیان می کنند و آن هم پوشش بیش از یک سوم تست های درس شیمی در کنکور است. البته در سوالات کنکور سراسری سال 99 این نسبت (یعنی تعداد مسئله موجود به تعداد کل سوالات) بیشتر شد و به حدود 15 الی 16 سوال از مجموع 35 سوال رسید. نویسندگان ادعا می کنند که داوطلبان کنکور با در اختیار داشتن این کتاب می توانند بر این مهم فائق شوند و تمامی مسئله های شیمی در کنکور سراسری را پاسخ دهند. تمامی 10 فصل شیمی دهم، یازدهم و دوازدهم با عملکرد حل مسئله در این کتاب گرد هم آمده اند. در ادامه به بررسی کتاب مسائل شیمی کنکور انتشارات الگو اثر امیر حسین معروفی، سعید نوری و مسعود جعفری می پردازیم.

ظاهر کتاب مسائل شیمی کنکور، شیوه و سبک سایر کتب نشر الگو را حفظ کرده و اتفاقاً قدری ساده تر نیز می باشد که این موضوع، دلنشینی کتاب را بیشتر کرده است. طرح روی جلد کتاب، فضانوردی در کنار انسانی از عهد باستان است که روی نیم کره ای از زمین قرار گرفته اند و زمین نیز در هاله ای از ترکیبات آلی احاطه شده که مرتبط با درس شیمی می باشد. گرافیک صفحات قابل قبول است و استفاده از رنگ آبی ملایم آرامش را به مخاطب القا می کند. نمی توان گفت کتاب ظاهر بسیار جذاب و یا صفحاتی رنگی دارد، اما همین سادگی کتاب باعث جذب دانش آموزان می شود.

چندین عامل است که مسائل شیمی کنکور را به بزرگترین مشکل و معضل داوطلبان رشته ریاضی و تجربی تبدیل کرده است. کمبود زمان، عدم تمرکز کافی و دقت و سرعت عمل در حل مسائل شیمی کنکور از عواملی است که داوطلبین کنکور با آن دسته و پنجه نرم می کنند. کتاب مسائل شیمی الگو برای حل همین مشکل و دغدغه تألیف شده، اما آن قدری که باید و شاید نتوانسته پاسخ درست و جامعی به این نیاز داوطلب بدهد و می توان آن را به عنوان یک کتاب کمکی برای داوطلبان کنکوری در نظر گرفت، چون درسنامه آن محدود و کم حجم است و مسائل اندکِ آن برای ایام جمع بندی توصیه می شود. 793 تست در این کتاب 414 صفحه ای جای گرفته است. در بررسی اولیه آن غلط املایی و علمی به چشم نمی خورد و قابل استفاده برای تمامی دانش آموزان در تمامی سطوح علمی می باشد. قبل از خرید اینترنتی کتاب مسائل شیمی کنکور نشر الگو ادامه مطلب را بخوانید.

 آموزش (درسنامه)

با توجه به اینکه درس شیمی دارای ریز موضوعات فراوان و گسترده ای می باشد، در تمامی کتاب های کمک درسی شاهد تقسیم بندی فصول به ریز موضوعات هستیم. کتاب مسائل شیمی الگو نیز از این قائده مستثنی نیست. زیر عنوان ها فقط مبنی بر حل مسئله است، یعنی مفاهیم و مباحث حفظی بررسی نشده اند. در هر کلاس مسئله، در ابتدا توضیحی اجمالی قرار گرفته، سپس چندین تمرین و چند مسئله آورده شده و در آخر فصل نیز پاسخ تشریحی مسائل و آزمونی از فصل تعبیه شده است. کتاب با احتساب "فصل صفر" که در ابتدای آن وجود دارد، در مجموع دارای 11 فصل می باشد. فصل صفر مباحثی شامل مقدمات حل مسئله را بررسی می کند. تکنیک های محاسباتی (ریاضیات)، فرمول نویسی ترکیبات یونی و مولکولی، موازنه، جمع بندی ترکیبات آلی و جرم مولی به اختصار در این فصل آموزش داده شده اند.

اولویت و هدف اصلی کتاب مسائل شیمی الگو، ارائه درسنامه ای کامل و جامع نیست و صرفاً خلاصه ای از فصل که امکان مطرح شدن مسئله از آن وجود دارد، آورده شده است. بعد از ذکر نکات کلاس درس (درسنامه ی خلاصه) بخشی تحت عنوان "چگونه مسئله حل کنیم" وجود دارد که در واقع تکنیک ها و توضیحاتی را ارائه می دهد که داوطلب با بهره گیری از آنان مسائل را حل نماید. بعد از این قسمت چند تستِ حل شده قرار گرفته که از سطح بالایی برخوردار نیستند و هدف از قرارگیری آن ها به کارگیری و آزمایش همان روندها و تکنیک ها است. محتوای هر کلاسِ مسئله بیشتر از 2 الی 3 صفحه نیست. بیشترین کلاس مسئله مربوط به فصل 2 شیمی یازدهم (آنتالپی، قانون هس، سینتیک و…) است که دارای 9 کلاس مسئله می باشد و کمترین نیز مربوط به فصول 2 و 3 شیمی دهم و فصل 1 شیمی یازدهم (مربوط به مباحث استوکیومتری، غلظت، انحلال پذیری، خواص و رفتار گازها و بازده درصدی، درصد خلوص و…) است که از 3 الی 4 کلاس مسئله تشکیل شده است.

همانطور که گفته شد، اساسا کتاب مسائل شیمی کنکور نشر الگو درسنامه محور نیست، بلکه هدف آن یاد دادن برخی تکنیک ها و روش ها در حل مسائل شیمی کنکور آن هم به صورت محدود و در حد دو الی سه صفحه است. البته در این بخش نیز گهگاهی ناموفق است. گاهی عدم وجود تست های سطح بالا و حتی متوسط به چشم می آید و مثال هایی که بعد از کلاس مسئله و ذکر روش به کار برده شده قرار گرفته اند خیلی نمی توانند کمک کننده باشند، زیرا دقیقاً از همان فرمول و نکته تبعیت می کنند و ذهن را دچار چالش نمی کنند. تکنیک و روش خاصی در مواجه با مسائل چالشی و خارج از محدودۀ کتاب و کنکور در درسنامه ها ارائه نشده، اما همین که این مسائل به طور جداگانه و به شکل مبحثی بررسی شده اند، به دانش آموزان کمک خواهد کرد تا با بررسی چندین نمونه از یک مسئلۀ خاص، به دیدگاهی برای حل مسائل از آن تیپ برسند.

 تست (تمرین)

هر فصل از کتاب مسائل شیمی الگو به چندین کلاس تقسیم شده و هر کلاس نیز حاوی حدود 10 مسئله است. تیپ های متنوع سوالات بررسی نشده و سطح سختی آنان نیز ذکر نشده است. بعد از هر کلاس، صرفاً چندین مسئله در خصوص همان کلاس گفته شده است. تست های کنکور سراسری در این کتاب اندک هستند. البته پس از پایان هر فصل، آزمون های شبیه سازی شده از آن فصل جای داده شده است که پاسخ این آزمون در QR Code قرار گرفته است و دانش آموزان با اسکن آن می توانند به پاسخ های تشریحی دسترسی داشته باشند. پاسخ تشریحی تست های کلاس مسئله، صرفاً یک پاسخ ساده به آن سوال است و سعی شده که بر اساس همان تکنیک هایی باشد که در درسنامه بدان پرداخته شده است. اما پاسخ های تشریحی تمارین کلاس مسئله کامل هستند و در بعضی فصل ها مانند مسائل غلظت یا استوکیومتری تلاش بر این بوده که از دو روش (کسر تبدیل و تناسب) استفاده شود.

تعداد کم تست ها در هر قسمت که اکثراً از 10 عدد تجاوز نمی کند، انتقادی جدی است که بر کتاب مسائل شیمی الگو وارد است. برای مثال فصل اول کتاب یازدهم در این کتاب به 3 کلاس مسئله شامل درصد خلوص، بازده درصدی و هیدروکربن ها تقسیم شده و هر کدام از این بخش ها به ترتیب شامل 16-13-9 تست می باشند (که هیچ تغییری نسبت به چاپ سال 99 نداشته است!). در واقع اساسی ترین فصل این کتاب (استوکیومتری) فقط 38 تست دارد. البته 35 تست نیز در انتها برای آزمون شبیه ساز و آزمون سطح دوم در این قسمت در نظر گرفته شده است. همانظور که گفته شد پاسخ های تشریحی آزمون های جامع در QR Code است، اما پاسخ نامه کلیدی این آزمون ها در انتهای کتاب قرار گرفته اند.

شاید اصرار بر تک جلدی و خلاصه بودن کتاب مسائل شیمی کنکور الگو باعث شده است که ایده های چالش برانگیز و سوالات سخت در کتاب بررسی نشود. چون مولفین مجبور شده اند که 11 فصل را به طور میانگین به 5 کلاس تقسیم کنند و به همین علت به طور میانگین 10 تست بیشتر در هر کلاس گنجانده نشده است.

خرید آنلاین کتاب فوق از الوبوک تخفیفی ترین سایت کتاب

نویسنده
سعید نوری _ امیر حسین معروفی _ مسعود جعفری
سال چاپ
1401
تعداد صفحات
414
قطع کتاب
رحلی
نوع جلد
شومیز
نوبت چاپ

دیدگاه خود را بنویسید

  • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...