شیمی دهم فارآزمون

شیمی دهم فارآزمون

از {{model.count}}
210,000
157,500 تومان
25%
محصول مورد نظر موجود نمی‌باشد.

  موجود شد به من اطلاع بده
  • {{value}}
کمی صبر کنید...
تعداد
نوع

خرید آنلاین کتاب شیمی دهم فارآزمون از فروشگاه الوبوک (تخفیفی ترین سایت کتاب)

شیمی دهم فارآزمون


کتابی جدید و تازه نفس به جمع مدعیان کنکور وارد شده است؛ فارآزمون شیمی دهم فار. کتابی با سر و شکل جدید و سرشار از رنگ آمیزی. چینش فصول و فهرست رعایت شده است. با بررسی مقدمه این کتاب به بررسی چند مورد از ویژگی های کتاب از نگاه نویسندگان می پردازیم. بیش از 500 سوال مقوی و علمی، پوشش همه مدل تست، به روز رسانی تست های نظام قدیم، عدم وجود تست های تکراری، تست های منطبق با کنکور، درجه سختی مطابق کنکور و… جدای اینکه این ادعاها اجرا شده اند یا نه، این موارد به هیچ عنوان ویژگی محسوب نمی شوند و همه از حداقل الزامات نشر کتاب است و در غیر این صورت کتاب فارآزمون شیمی دهم فار در حد ارائه نبوده است. تنها نکته جدید در کتاب فارآزمون شیمی دهم فار عملکرد این کتاب است که در ابتدا آزمون های تستی طرح شده است و بعد در پاسخ تشریحی آزمون ها درسنامه نیز وجود دارد تا نکات را توضیح دهد. اما با تحلیل عمقی این مطلب نیز متوجه می شویم که کار جدیدی صورت نگرفته و تنها اسم و عنوان تغییر کرده است. به این صورت که آزمون ها درواقع مشابه تست های کتب دیگر با تغییراتی اندک است.

 آموزش (درسنامه)

درسنامه در کتاب فارآزمون شیمی دهم فار به طور جداگانه ای در اول فصول وجود ندارد. در این کتاب بخش مربوط به درسنامه آن در واقع در پاسخ های تشریحی است. درسنامه خیلی کاملی در این کتاب موجود است و یک نگاه وسواسانه ای نسبت به درسنامه و سایر بخش ها در دید نویسندگان عزیز بوده است و در واقع نمی خواسته اند که کتاب از هیچ منظری نسبت به نمونه های بیرونی ضعفی داشته باشد. از این رو درسنامه ها با وسواس خاصی نوشته شده است و سعی در پوشش 100% داشته است و حتی مطالب بیشتر از کتاب نیز در این کتاب موجود است. عمیق شدن در مباحث و مطالب در درسنامه به چشم می خورد. بیان کتاب فارآزمون شیمی دهم فار عادی و رسمی است. اما نکته مثبت، رعایت سرفصل های کنکور در درسنامه ها است. درسنامه کاملا با سناریو موجود در تست ها همخوانی دارد.

مخاطب درسنامه دانش آموزان متوسط و قوی هستند. چون به علت حجم درسنامه و کتاب دانش آموزان ضعیف کمتر حوصله می کنند که در این حد مطالعه کنند. به طور مثال درسنامه فصل اول 36 قسمت است. از نقاط ضعف کتاب فارآزمون شیمی دهم فار طبقه بندی ضعیف و سرهم بندی شده در آن است. در فهرست کتاب طبقه بندی رعایت نشده است و این موضوع در درسنامه ها نیز موجود است. درباره ارزش محتوایی درسنامه ها باید گفت که به بعضی درسنامه های کم اهمیت بیشتر از نیاز پرداخته شده است و به بعضی از درسنامه های مهم تر کمتر پرداخته شده است. مثلا به بحث آرایش الکترونی بسیار زیاد پرداخته شده است و بعضی مطالب که از کتاب حذف شده است نیز به چشم می خورند. بعضی درسنامه ها نیز در حدی نیست که بخواهد به دانش آموز مطلب جدیدی بیاموزد بلکه تنها همان مطالب کتاب درسی را دوباره گردآوری کرده است، هرچند که در قسمت هایی عمیق شده است.

 تست (تمرین)

آزمون ها در کتاب فارآزمون شیمی دهم فار در نقش تست های تمرینی هستند. به طورکلی روال این کتاب این است که از فصل اول و دوم و سوم، به ترتیب 5، 6 و 6 آزمون 20 سواله وجود دارد. یعنی به ترتیب 100، 120 و 120 تست 4 گزینه ای. همچنین کتاب فارآزمون شیمی دهم فار 8 آزمون مروری و 5 آزمون جامع نیز دارد. وسواس در طراحی سوالات آزمون و قانون نانوشته 20 سواله نیز به چشم می خورد که واقعا زحمت زیادی در این بخش کشیده شده است. تست ها در جهت کنکور سراسری است، البته بعضی از تست ها نیز جنبه نمایشی و ویترین کتاب را دارد تا دانش آموزان سخت کوش را به چالش و بند بکشد تا بتواند آن دسته از مخاطبین را نیز راضی نگه دارد. سعی شده است که در هر آزمون سطح سوالات دشوار تر و عمیق تر شود و در پاسخ تشریحی نیز سطح سوالات مشخص شده است. تست ها گاهی از مسیر کنکوری به مسیر آزمون های شبیه ساز کنکور و موسسات متنوع نیز منحرف می شودو همه از نگاه وسواس گونه مشخص است.

پاسخ تشریحی به سوالات کامل و مفصل است و به گزینه های دیگر سوال نیز پرداخته است. از 570 صفحه کتاب فارآزمون شیمی دهم فار تنها 140 صفحه مربوط به سوالات است و این مطلب و تعداد تست ها که پیشتر ذکر شد اشاره دارد که تعداد تست ها در این قسمت مناسب نیست. البته در مقدمه کتاب نویسنده گفته است که هدف این است که مخاطب هر تست را چند بار بررسی نماید. اما این مطلب از آن دسته مطالبی است که در مقایسه با کتب دیگر امتیازی را برای این کتاب به بار نمی آورد. در واقع کتاب فارآزمون شیمی دهم فار ادعا دارد که خواسته از هر تیپ تست تعداد کمی را طرح کند تا بتواند همه تیپ تستی را طرح کند اما این ایدئولوژی مربوط به کتاب هایی است که حجم کم و سبکی دارند نه اینکه 460 صفحه باشند. سعی شده است که سوالات آزمون ها مخاطب را اسیر خود کند و ذهن و روان دانش آموز را درگیر کند. اما بعضی از این تست ها تست هایی هستند که در کتب دیگر نیز وجود دارد.

البته کتب دیگر سعی دارند که مخاطب خود را با تست بمباران کنند تا مخاطب بتواند تست های زیادی در اختیار داشته باشد تا هر موقع که خواست بتواند از آن استفاده کند، اما کتاب فارآزمون شیمی دهم فار در این زمینه موفقیت چندانی ندارد چون از یک سو با داعیه تست های آزمون ساز تست های کمی را دارد و از سوی دیگر تعداد تست های نو با ایده های جدید در آن کم است. غیر از آزمون اول باقی آزمون ها مبحثی نیستند. یعنی مربوط به کل فصل هستند که این مطلب از نکات عجیب این کتاب است. زیرا دانش آموز می خواهد که با پیشروی کتاب درسی و معلمش جلو برود و خود را بیازمایند ، نه در پایان فصل. در واقع با شروع سال تحصیلی احتمالا مخاطب با این کتاب کاری نخواهد داشت تا هفته دوم آذر ماه که معلم فصل اول را تمام کرده باشد. تست ها هم که با ادعای آزمون ساخت بودن طرح شده اند به هیچ عنوان با تست های معمولی و بدون ادعای کتب دیگر تفاوتی ندارند. البته که در کتب دیگر میکروطبقه بندی بودن رعایت شده که در اینجا رعایت نشده است. آزمون ساخت بودن خود شرایط و ضوابط خاصی دارد و مهمترین آن در هر آزمون مخاطب شناسی است. هیچ کتابی به هیچ عنوان نمیتواند آزمون ساخت باشد مگر اینکه مخاطب خود را دسته بندی کند.

 ظاهر کتاب

جلد کتاب فارآزمون شیمی دهم فار بسیار فاخر و خوب و درجه یک است. رنگ بندی در کتاب بر پایه 5 رنگ است. سفیدی کاغذ و مشکی ای که فونت نوشته هاست، خاکستری که قاب ها و … است و قرمز و آبی که رنگ اشکال و … است. جنس کاغذ نیز مرغوب است و این نظر کتاب خوبی است.

 جمع بندی

کتاب فارآزمون شیمی دهم فار تکلیف مشخصی ندارد و در واقع وضعیتش با خودش مشخص نیست. این کتاب خواسته که جای پای خودش را در بازار باز کند از این نظر خیلی وسواس گرایانه و محتاط عمل کرده است. از طرفی این مطلب باعث شده است که سعی کند تا حدود زیادی استاندارد های کتب دیگر را رعایت کند. از قبیل نوع سوالات، نوع پاسخ تشریحی و نوع درسنامه ها. می شود گفت کتاب فارآزمون شیمی دهم فار در منجلاب کتاب های موجود بازار گرفتار است. در واقع این کتاب سعی کرده الگوی موفق دیگر کتاب ها را تکرار کند و البته در بعضی موارد، مثل تعداد تست یا آوردن عنوان آزمون به جای تست های طبقه بندی سعی شده که کمی هم خودش را از بقیه جدا کند. اما باید گفت که تمام این نکات باعث نشده که این کتاب شخصیت جدید خودش را پیدا کند و شکل بگیرد. در نهایت اشاره میکنیم که این کتاب با تمام دقت و ظرافت طرح شده است و انصافا در حد کتاب های موجود در بازار است، اما خوب تر بود که ایده های جدید و نوظهور این کتاب را از سایرین متمایز می کرد.

خرید آنلاین کتاب فوق از الوبوک تخفیفی ترین سایت کتاب

نویسندگان
امید قیسوندی _ محمد رسول یزدیان _ عبدالحمید امینی _ علیرضا علمداری
سال چاپ
1401
تعداد صفحات
536
قطع کتاب
رحلی
نوع جلد
نوبت چاپ

دیدگاه خود را بنویسید

  • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...