زیست شناسی پایه دهم و یازدهم خیلی سبز

زیست شناسی پایه خیلی سبز

از {{model.count}}
380,000
285,000 تومان
25%
محصول مورد نظر موجود نمی‌باشد.

  موجود شد به من اطلاع بده
  • {{value}}
کمی صبر کنید...
تعداد
نوع

خرید آنلاین کتاب زیست شناسی پایه دهم و یازدهم خیلی سبز از فروشگاه الوبوک (تخفیفی ترین سایت کتاب)

زیست شناسی پایه دهم و یازدهم خیلی سبز 


هدف از نوشتن کتاب زیست شناسی پایه دهم و یازدهم خیلی سبز آماده سازی داوطلبان کنکور سراسری است که در آن به مطالب زیست شناسی دهم و زیست شناسی یازدهم می‌پردازد و مطالب زیست شناسی دوازدهم را  پوشش نمی دهد. همچنین نکات ترکیبی فصل پایه ی دوازدهم در این کتاب مشاهده نمی شوند، که علت آن تغییر کتاب های درسی است.  چینش فصل ها نیز دقیقا مطابق با کتاب درسی است و ابتدا به فصول پایه دهم و سپس به پایه یازدهم می‌پردازد. مطالب دقیقا در فصل خود آورده شده اند و مثلا مبحثی از کتاب یازدهم در درسنامه کتاب دهم نیست. لحن کتاب زیست شناسی پایه دهم و یازدهم خیلی سبز کاملا رسمی نوشته شده است. در کتاب زیست شناسی پایه دهم و یازدهم خیلی سبز تغییرات کتب درسی پایه های مربوطه اعمال شده و برای داوطلبان کنکور 99 طراحی شده است. توجه کنید که نکات و مطالب این کتاب برای داوطلبین کنکور ۹۸ طراحی شده است و با توجه به تغییرات کتاب دهم چاپ ۹۶ و به احتمال زیاد کتاب یازدهم ۹۷، داوطلبین سال های دیگر ممکن است با بعضی مطالب فراتر از کتاب خود مواجه شوند و قادر به پاسخ‌دهی به بعضی تست ها نباشند.

 آموزش (درسنامه)

درس نامه ی کتاب زیست شناسی پایه دهم و یازدهم خیلی سبز بخش مجزا و خاصی ندارد و مطالبی به صورت باکس‌های درسنامه در بخش پاسخنامه تشریحی تست‌ها آورده شده است. حجم درسنامه بسیار کم است و می‌توان گفت خلاصه مختصری از بخش‌های مهم کتاب درسی است. اما خبر خوب این است که درسنامه شامل جداولی بسیار کاربردی است که به شکل حرفه ای و برگرفته از متدهای آموزش آسان طراحی شده است که کار یادگیری را عمیق تر و امر مرور را پربازده تر کرده است. این جداول برای مرور عالی هستند. همچنین در جداول نکات ترکیبی با دیگر فصول پایه های دهم و یازدهم نیز به چشم می‌خورد که بسیار عالی است. هرچند که حجم این مطالب ترکیبی کم است و نیازهای داوطلبان کنکور را کامل برطرف نمی‌کند. در واقع بیشتر نکات ترکیبی که از واجبات مطالعه زیست کنکور است، در تست‌های کتاب زیست شناسی پایه دهم و یازدهم خیلی سبز جای داده شده است.

با توجه به حجم بسیار کم درسنامه ی کتاب زیست شناسی پایه دهم و یازدهم خیلی سبز، بسیار ضروری است که مطالعه دقیق کتاب درسی را در کنار مطالعه این کتاب انجام دهید. از توضیح زیاد در درس نامه خودداری شده و همین باعث می‌شود بعضی مطالب پیچیده کتاب درسی برای دانش آموزان قابل فهم نباشد. اما جداول و نمودارهای کتاب به  ساده‌سازی بخش خوبی از مطالب کتاب کمک شایانی کرده است. نکات کنکوری که در درس نامه آورده شده اند، از لحاظ تعداد پایین است اما از نظر سطح نکات خوشبختانه نکات عجیب و غریب به چشم نمی خورند و در سطح کنکور سراسری طراحی شده‌اند. اما متاسفانه ایرادی که به بعضی کتاب‌های کمک آموزشی نظام جدید وارد است در مورد این کتاب نیز هست صدق می‌کند و آن، ذکر بعضی نکات است که بر اساس کتاب های نظام قدیم طراحی شده اند و از کتاب های نظام جدید قابل برداشت نیستند. البته این موارد در کتاب زیست شناسی پایه دهم و یازدهم خیلی سبز نسبت به کتاب های مشابه کمتر دیده می‌شوند.

درسنامه کتاب زیست شناسی پایه دهم و یازدهم خیلی سبز با توجه به حجم کم درسنامه بیشتر به افرادی توصیه می شود که نمی خواهند وقت زیادی را صرف خواندن درسنامه های حجیم و وقت گیر کتاب های کمک آموزشی دیگر کنند و قصد تمرکز بیشتر بر کتاب درسی را دارند که کار بسیار شایسته‌ای است. همچنین مطالب درسنامه برای دانش آموزانی که سطح نسبتا پایینی در این درس دارند در بعضی موارد غیر قابل فهم است. در اصل هدف اصلی درسنامه آموزش نکته وار و تستی است و شاید تنها حدود ۳۰% مطالب جهت عمق دادن به مطلب و ساده سازی کتاب درسی، 30% مشابه متن کتاب درسی و ۴۰% نکته وار و تستی است.

 تست (تمرین)

در کتاب زیست شناسی پایه دهم و یازدهم خیلی سبز تعداد تست ها برای هر موضوع مناسب است. هرچند برای فردی که قصد تمرین تست‌های بیشتر را دارد، حل تست های منتخب کتاب های مشابه هم توصیه می‌شود. تعداد تست های هر مبحث تقریباً برگرفته از تعداد تست های آن مبحث در کنکورهای گذشته می‌باشد. ترتیب موضوعی تست‌ها نیز دقیقا مطابق با کتاب درسی است و موضوع به موضوع جلو می‌رود. اما کتاب زیست شناسی پایه دهم و یازدهم خیلی سبز فرض را بر دوازدهمی بودن و داشتن تسلط نسبی دانش آموزان گذاشته است و تست های ترکیبی کتاب را از بقیه جدا نکرده است. هرچند که این تست ها با علامتی مخصوص نشان داده شده اند، اما ذکر نشده که با کدام فصل ترکیب شده‌اند تا دانش آموز با توجه به میزان مطالعه خود تصمیم به پاسخگویی یا عدم پاسخ گویی به سوال بگیرد. همانطور که گفته شد تست ها به ترتیب مباحث کتاب آورده شده‌اند، اما به وسیله تیترهای کتاب درسی به صورت جزئی از هم جدا نشده اند و تیتر‌ها بسیار کلی آورده شدند. پس در این بخش خبری از تقسیم بندی به شکل میکرو نیست و شاید دانش آموزان در ارزیابی دقیق نقاط ضعف خود به مشکل بخورند.

در کتاب زیست شناسی پایه دهم و یازدهم خیلی سبز انواع تیپ های متنوع تست در کنکور هم قابل مشاهده است که شامل تست‌های شمارشی، تست های جای خالی، تست‌هایی با فعل منفی و تست‌هایی با تکنیک همانند و برخلاف که با قدرت منطق داوطلب نیز سر و کار دارد می شود. همچنین به خوبی از تکنیک های طرح تست در کنکور مانند تکنیک توصیف نوع اول و دوم استفاده شده است. تست های کنکور سراسری نیز در کتاب زیست شناسی پایه دهم و یازدهم خیلی سبز دیده می‌شوند و تست هایی که نیاز به تغییر داشته‌اند تا بر اساس کتاب های نظام جدید نیز قابل پاسخگویی باشند تا حدودی تغییر کرده اند و در بعضی موارد نیز در این امر کوتاهی شده است. تست های کنکور هر موضوع بعد از تست های تالیفی آن موضوع آورده شده اند و ترتیب خوبی دارند. همچنین صرفاً از تست های کنکور سال ۹۱ و 92 به بعد (چه داخل و چه خارج از کشور) استفاده شده است، هرچند که بعضی از تست های اندک از قلم افتاده اند. همچنین تستی از میان آزمون های آزمایشی مشاهده نمی‌شود.

در تست ها اساسا از نکات کاربردی و خوبی استفاده شده ولی موارد خیلی اندکی قابل مشاهده است که از نکات بیهوده که هیچگاه در کنکور نخواهند آمد استفاده شده. همچنین ایرادی که در مورد درس نامه گفته شد، در تست ها با شدت بیشتری دیده می‌شود. یعنی یکسری از نکاتی ذکر شده اند که صرفاً از کتاب‌های نظام قدیم قابل برداشت بودند نه کتاب‌های نظام جدید. در نهایت با توجه به اینکه حجم زیادی از تست‌ها به صورت ترکیبی هستند و ذکر نشده که با کدام فصل ها ترکیب شده‌اند، تست های ترکیبی سال دوازدهم از بقیه ی تست ها جدا شده. تست های کتاب زیست شناسی پایه دهم و یازدهم خیلی سبز بیشتر برای دانش‌آموزان دوازدهمی که تسلط نسبی ای بر تمام مطالب دهم و یازدهم دارند، مناسب است. هرچند که دانش‌آموزان ضعیف تر و حتی دهم و یازدهم با تلاش و وقت گذاری بیشتر برای حل تست ها، می توانند بهره خوبی از این کتاب ببرند.در نتیجه تست های ترکیبی این کتاب برای استفاده ی جداگانه ی دانش آموزان دهم و یازدهم نسبت به دانش آموزان سال دوازدهم به خوبی تمایز داده شده اند.

پاسخ تشریحی برای تست های غیر ترکیبی روان و قابل فهم است اما در مورد تعداد کمی از تست‌های ترکیبی نیاز به توضیحات بیشتری بوده که نویسنده وظیفه خواندن این توضیحات را با آدرس دادن نه چندان دقیق و صرفاً با ذکر شماره فصل به خود دانش آموزان محول کرده است که این امر حل این تست‌ها را برای دانش‌آموزان ضعیف تر طاقت فرسا خواهد کرد. در پاسخ نامه هم نکات تستی خوبی به چشم می‌خورد. در پاسخ همه تست های کتاب زیست شناسی پایه دهم و یازدهم خیلی سبز حتی با متنی مختصر توضیحی برای هر گزینه سوال آورده شده است. هم چنین بهتر بود در بین تست ها بخشی تحت عنوان حرف مولف با خواننده جای داده می شد تا درباره اهمیت یک موضوع خاص در کنکور توضیحاتی ارائه می‌ شد. صرفاً تست های پشت سر هم دانش آموزان را خسته خواهد کرد. به علاوه عدم وجود تست های منتخب و همچنین عدم وجود سطح بندی برای تست ها از ضعف‌ های این کتاب است.

ظاهر کتاب

در کتاب زیست شناسی پایه دهم و یازدهم خیلی سبز سایز نوشته ها تقریبا ریز ومناسب است، هر چند که در بعضی بخش های درسنامه بهتر است فاصله خطوط کمی بیشتر باشد. فونت کتاب نیز همان فونت مرجع و مشترک کتاب‌های کمک آموزشی است و اینکه صورت سوالات به خوبی بُلد شده‌اند. زیر اغلب فعل های منفی طبق قاعده خط کشیده شده است. صفحه آرایی نیز مناسب است. در رسم جداول و نمودارها ظرافت خوبی به کار رفته است. از اشکال نیز به اندازه کافی استفاده شده و شکل‌های خارج از کتاب نیز می‌تواند مفید باشد. هرچند که خیلی محدود استفاده شده است. کیفیت شکل‌ها بسیار خوب و چشم نواز است. تنوع رنگها می‌توانست بیشتر باشد و روح بیشتری به کتاب زیست شناسی پایه دهم و یازدهم خیلی سبز ببخشد. طرح روی جلد خیلی جالب نیست و ارتباط زیادی با موضوع ندارد. از کاغذ نسبتاً خوبی نیز استفاده شده است.اما مثل همه کتاب های دیگر استفاده از ماژیک های هایلایت ممکن است مشکل ساز شود. از جذابیت های ظاهری آن استفاده از یک رنگ خاص در هر فصل کتاب است که یک نکته کاربردی برای آن نیز وجود این رنگ در حاشیه برگه های آن فصل است که باعث می‌شود تا بدون نیاز به گشتن در کتاب مستقیما فصل مورد نظر را پیدا و باز کنید. همچنین بهتر بود تا متن کتاب در دو ستون نوشته می‌شد تا از خستگی ناشی از مطالعه آن جلوگیری می شد.

 جمع بندی

حجم کتاب زیست شناسی پایه دهم و یازدهم خیلی سبز با توجه به اینکه دو کتاب پایه ی تحصیلی وبخش هایی از مهمترین مباحث کنکور را پوشش می دهد، کم است که علت اصلی آن ناشی از درسنامه خیلی کوتاه و همچنین تست های کم در برخی مباحث مهم است. تعداد غلط های آن نیز بسیار کم و در حد خیلی خوبی از این نظر قرار دارد. استفاده از این کتاب به عنوان منبع دوم آموزشی توصیه می شود و یادتان باشد که کتاب درسی از همه چیز مهم تر است. بهترین زمان برای استفاده از کتاب زیست شناسی پایه دهم و یازدهم خیلی سبز در سال دوازدهم و پس از رسیدن به تسلط نسبی بر تمام مباحث پایه است. همچنین اگر دانش آموزان دهم و یازدهم قصد استفاده از این کتاب را دارند باید ابتدا بر مطالب ساده تر کتاب درسی تسلط پیدا کنند.

خرید آنلاین کتاب فوق از الوبوک تخفیفی ترین سایت کتاب 

نویسنده
پوریا خیراندیش _ فرزام فرهمندنیا _ گروه آموزشی ماز
سال چاپ
1401
تعداد صفحات
832
قطع کتاب
رحلی
نوع جلد
شومیز
نوبت چاپ

دیدگاه خود را بنویسید

  • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...