زیست شناسی دهم فارآزمون

زیست شناسی دهم فارآزمون

از {{model.count}}
145,000
108,750 تومان
25%
محصول مورد نظر موجود نمی‌باشد.

  موجود شد به من اطلاع بده
  • {{value}}
کمی صبر کنید...
تعداد
نوع

خرید آنلاین کتاب زیست شناسی دهم فارآزمون از فروشگاه الوبوک (تخفیفی ترین سایت کتاب)

زیست شناسی دهم فارآزمون


مقدمه

هدف از نوشتن کتاب آزمون زیست شناسی دهم فار فراهم آوردن تعداد زیادی تست برای تسلط دانش آموزان داوطلب کنکور سراسری بر نکات کتاب درسی زیست شناسی 1 است. چینش فصل‌های کتاب مطابق با کتاب درسی می‌باشد. فهرست کتاب به جز مشخص کردن صفحات مربوط به درسنامه و آزمون ها اطلاعات بیشتری در اختیار فرد قرار نمی‌دهد. قالب کتاب فارآزمون زیست دهم به صورت کلی به این شکل است که ابتدا درسنامه، سپس سؤالات مربوط به آن آورده شده است و پاسخنامه‌ی تمامی آزمون ها در انتهای کتاب آورده شده و به شما این امکان را می‌دهد که بخش پاسخنامه را از سؤالات جدا کنید تا حمل کتاب در صورت نیاز راحت‌تر شود. لحن کتاب رسمی است. با مقایسه‌ی متن مقدمه (که در ادامه به طور کامل توضیح داده خواهد شد) با روند کتاب مشخص است که مؤلف به گفته‌های مقدمه در عملکرد کتاب عمل کرده است .

 آموزش (درسنامه)

درسنامه ها‌ی کتاب زیست دهم فار به صورت گفتارهای جداگانه آورده شده و در نوشتار درسنامه تلاش شده است تا به طور خلاصه نکات مهم و موارد لازم را باز کند. در واقع درسنامه‌ی این کتاب صرفاً برای مرور و یادآوری موارد مهم و ضروری است و خبری از درسنامه‌ی بسیار کامل که تمام نکات ریز و درشت کتاب را در برگرفته باشد، نیست. با توجه به هدف درسنامه، حجم آن اندک هست و حاوی موارد ضروری و نکات مهم است. در متن درسنامه نویسنده از آوردن نمودارها و جداول غفلت نکرده و با اینکه این درسنامه با دیدی کل‌نگر نوشته شده، اما از سلیقه و دسته‌بندی مناسبی بهره‌مند ‌است. نکته‌ای که درسنامه‌ی کتاب آزمون زیست شناسی دهم فار را برای مرور بسیار مناسب می‌کند، وجود نمودارهای فراوان جهت دسته‌بندی مطالب در ذهن دانش آموزان است.

متن درسنامه با فونت کمی ریز نوشته شده است و رنگ به کار رفته در جداول درسنامه خاکستری است و این موضوع ممکن است برای بعضی از دانش آموزان ناراحت کننده باشد. اما نکته‌ی بسیار خوشایند در نوشتار درسنامه نظمی است که در تمام بخش‌های درسنامه دیده می‌شود. این منظم بودن نوشتار و پرهیز از درهم رفتن نوشتار مطالب، به ایجاد تمرکز و نظم ذهنی کمک می کند. این درسنامه برای مرور و برای مطالعه‌ی قبل از شروع تست‌زنی مناسب است. پس این درسنامه برای کسانی که به دنبال افزایش سطح خود هستند و کسانی که  به دنبال یک درسنامه‌ی کامل و جامع هستند، مناسب نیست. در عملکرد نگارش درسنامه‌ی کتاب فار آزمون زیست دهم هیچ‌گونه مطالب زائد و اضافه‌ای به چشم نمی‌خورد و شیوه‌ی نگارش آن به صورتی است که می‌توانید قبل از آزمون‌های مهم خود آن را مرور کنید تا از دانستن نکات مهم و ضروری مطمئن باشید.

 تست (تمرین)

می‌توان گفت هدف اصلی از نوشتن کتاب بانک تست زیست 10 فار در واقع فراهم آوردن منبع کامل و جامعی از نمونه تست‌هایی است که برای آمادگی  کنکور سراسری لازم هستند. نویسنده برای هر فصل از کتاب درسی چند آزمون با تفکیک گفتارها طرح کرده است. این آزمون‌ها در کتاب تحت عنوان تست های آموزشی آورده شده‌اند. سپس در پایان تست های آموزشی آزمون‌های جامع وجود دارند که مطالب کل فصل را مورد پرسش قرار می‌دهند. همچنین از فصل دوم به بعد، در کنار آزمون‌های بالا از یکسری آزمون مروری نیز طراحی شده اند که این آزمون‌ها به شکل تجمعی همان فصل و فصول گذشته را مورد سنجش قرار می‌دهند.

در پایان کتاب زیست شناسی دهم فار، 3 آزمون جامع نیز طرح شده است که مطالب کل کتاب زیست 1 را مورد پرسش قرار می‌دهند. نکته‌ای که باعث می‌شود این کتاب به عنوان یک منبع تست خوب باشد وجود انواع متنوع تست در میان سؤالات طراحی شده است. این انواع سؤالات شامل سؤالات تکمیل کننده‌ی جملات، سؤالات غلط‌یابی متن و گزینه‌ها، سؤالات ترکیبی و شمارشی است. آزمون‌های موجود در این کتاب تألیفی هستند و عیناً سؤالات کنکور سراسری آورده نشده است. آزمون‌های جامع هر فصل و آزمون‌های مروری هر کدام حاوی 20 سؤال هستند و برای هر آزمون 20 دقیقه وقت تعیین شده است. ایده‌ی تست‌زنی در زمان که در این کتاب مورد استفاده قرار گرفته می‌تواند در موفقیت دانش آموزان با تمرین مدیریت زمان خود برای کنکور سراسری تأثیر شایانی بگذارد.

در پاسخ‌های تشریحی تلاش بر این بوده است که در عین کامل بودن از ذکر نکات تکراری پرهیز شود. می‌توان گفت در کل کتاب آزمون زیست شناسی دهم فار سعی شده همه‌ی مطالب در مختصرترین و مفیدترین شکل مرور شود. در همین راستا اغلب سؤال‌ها نکات مخصوص به خودشان را دارند و در غالب موارد از تکرار مکرر‌ات خودداری شده است. همچنین در پاسخنامه در کنار شماره‌ی هر سؤال سطح آن نیز مشخص شده است. سؤالات 3 سطح داشته و این مطلب دانش آموزان را در بررسی میزان تسلط و یافتن نقاط ضعفشان یاری می‌دهد.

تست های کتاب زیست 10 فار مشابه کنکور سراسری است، یعنی با دربرداشتن انواع مختلف سؤال برای دانش آموزان متوسط تا قوی مناسب است، اما دانش‌آموزانی که از پایه‌ی ضعیف‌تری برخوردارند بهتر است از کتاب‌های ساده‌تر و با توضیحات مفصل‌تر کمک گیرند.

ظاهر کتاب

سایز نوشته‌ها در بخش درس‌نامه های بانک تست زیست دهم فار کمی ریز است، اما در بخش تست ها و پاسخ‌نامه مناسب است. فونت نوشته‌ها مناسب نگارش علمی است. صفحه‌آرایی این کتاب شکل خاصی ندارد، در واقع می‌توان گفت این کتاب در عین سادگی، آراسته و مرتب است. اما تعداد رنگ‌های به کار گرفته شده در درس‌نامه کم است و در کل کتاب ساده طراحی شده است. طراحی روی جلد زیبا و خلاقانه است. کیفیت کاغذ به کار گرفته شده مناسب است.

 جمع بندی

با توجه به تعداد زیاد آزمون‌ها، سؤالات و وجود درسنامه خلاصه و پاسخنامه حجم کتاب مناسب است. در بررسی کلی کتاب غلط و ایراد نگارشی به چشم نمی‌خورد. وجود آزمون‌های منظم و با قید مدت زمانی مشخص از ویژگی‌های مخصوص این کتاب است. همچنین درس‌نامه ها به معنای واقعی مختصر و مفید هستند، یعنی به بهانه‌ی ایجاد اختصار از کیفیت درس‌نامه کاسته نشده. با توجه به ماهیت مروری و آزمونی، این کتاب برای سال تحصیلی و همچنین برای دانش آموزان سال دوازدهم توصیه می‌شود، اما دانش آموزان سال دوازدهم می توانند در صورت کمبود وقت از تست‌های آموزشی صرف‌نظر کنند و تنها آزمون‌های جامع و مروری را بررسی کنند.

خرید آنلاین کتاب فوق از الوبوک تخفیفی ترین سایت کتاب با 20 درصد تخفیف

نویسندگان
ایمان رسولی _ یونس صادقی _ وحید عزیزی
سال چاپ
1400
تعداد صفحات
502
قطع کتاب
رحلی
نوع جلد
نوبت چاپ

دیدگاه خود را بنویسید

  • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...