ریاضیات تجربی جامع کنکور منتشران

ریاضیات تجربی جامع منتشران

از {{model.count}}
275,000
206,250 تومان
25%
محصول مورد نظر موجود نمی‌باشد.

  موجود شد به من اطلاع بده
  • {{value}}
کمی صبر کنید...
تعداد
نوع

خرید آنلاین کتاب ریاضیات تجربی جامع کنکور منتشران از فروشگاه الوبوک (تخفیفی ترین سایت کتاب)

ریاضیات تجربی جامع کنکور منتشران


مقدمه

انتشارات منتشران با نیرو و سبکی تازه مجددا با سری کتاب های جامع کنکور وارد عرصه رقابت شده و کتاب ریاضیات جامع تجربی آن یکی از این دسته کتاب ها است. ریاضیات جامع تجربی منتشران شامل ریاضی دهم، یازدهم و دوازدهم است. در ادامه به بررسی جامع کتاب ریاضی تجربی منتشران می پردازیم.

کتاب ریاضی تجربی منتشران کتابی تست محور با هدف رشد توانایی مخاطب در تست زنی است. تست محور بودن کتاب تا جایی پیش رفته است که کتاب با تست آغاز می شوند و درسنامه ها در لابه لای پاسخنامه قرار گرفته اند. کتاب دارای 2025 تست است و 558 صفحه دارد و تک جلدی بودن آن یکی از مهم ترین ویژگی های آن است. لحن کتاب ساده و صمیمی است.

کتاب دارای 17 فصل و به شکل موضوعی است. مثلا فصل سوم حد است و شامل مباحث حد سال یازدهم و دوازدهم است. تست های تمام فصول در ابتدای کتاب قرار گرفته اند و پاسخنامه تشریحی و درسنامه در انتها آمده اند. در پایان پاسخنامه کلیدی نیز آمده است. قبل از خرید اینترنتی کتاب ریاضیات جامع تجربی منتشران ادامه این مطلب را بخوانید.

 آموزش (درسنامه)

درسنامه های ریاضی تجربی منتشران همان طور که گفتیم در لابه لای پاسخنامه تشریحی تست ها آمده اند. خیلی دور از انتظار است که از درسنامه ای که مستقل نبوده، انتظار کامل بودن داشته باشیم و در این کتاب هم درسنامه ها صریح، سریع و بدور از حاشیه پردازی مستقیما سراغ مفاهیم و نکات تستی رفته اند. درسنامه ها در لابه لای پاسخ و در قالب بخش های یک یا دو صفحه ای آورده شده اند. در واقع هر درسنامه مطالب مورد نیاز برای تست های بعدی اش (تا درسنامه بعدی) را پوشش می دهد.

درسنامه های ریاضیات کنکور تجربی منتشران با توجه به حجم و سبک شان بیشتر خواندنی هستند و کمتر خواننده را درگیر می کنند. به این معنی که خواننده شاید در طول خواندن درسنامه اصلا دست به قلم نشود. مثال های تشریحی در درسنامه به شکلی هستند که باید آنها را خواند و هر درسنامه یکی دو تست هم دارد که عموما مثل تست های تمرینی کتاب، ساده و متوسط اند. این سبک باعث شده تا درسنامه حالت مروری پیدا کند و برای کسی که مطالب را بلد است، برای طبقه بندی مطالب عالی باشد. انگار یک معلم حرفه ای یک خلاصه از ریاضی را ارائه کرده باشد. خلاصه ای که مثال های خواندنی و تست های حل شده نیز در لابه لای آن هست.

در این سبک درسنامه نمی توان انتظار اثبات و توضیحات کامل درباره مفاهیم را داشت. مثلا روش رسم تابع هموگرافیک در درسنامه انواع توابع، به شکل یک نکته توضیح داده شده که اگر خواننده علت مراحل آن را نداند، چیزی از آن دریافت نمی کند و صرفا مجبور است آن را حفظ کند. از این دست موارد می توان به دامنه تابع مرکب نیز اشاره کرد که بعد از ارائه رابطه ریاضی و یک توضیح دوخطی، تست نمونه ای برای آن حل شده است. البته در بعضی موارد هم کمی درسنامه حالت کامل تری پیدا کرده است. مثلا در بخش روابط تکمیلی بین نسبت های مثلثاتی، خیلی کامل صحبت شده و در پایان یک روش تستی برای آن ارائه شده که تمام بخش های قبلی را بدون استفاده می کند. البته یک معلم قاعدتا قبل از ارائه هر نکته ای، تمام مقدمه لازم را به همین روش خواهد گفت.

با توجه به آنچه که در مقدمه گفته شده کتاب ریاضی تجربی جامع کنکور منتشران با رعایت سطح اعتدال برای دانش آموزان متوسط و ضعیف بسیار مناسب است و در بخش تست ها که مهم ترین بخش این کتاب است به آن اشاره خواهیم کرد. بنابراین درسنامه آن هم برای همین قشر در نظر گرفته شده است. البته اگر دانش آموز متوسطی نیاز به مفاهیم اولیه و توضیحات مبسوط دارد، روی درسنامه این کتاب نباید حساب باز کند. ولی در صورتی که روی مفاهیم اولیه و بنیادی درس تسلط نسبی دارد باید قبل از حل تست های هر بخش درسنامه آن را از پاسخنامه بخواند.

تکمیل بودن و پوشش درسنامه روی مفاهیم و در عین حال قرار گرفتن در چارچوب کتاب درسی یکی از مواردی ست که بخوبی رعایت شده و دانش آموز می تواند به راحتی به آن اعتماد کند. در بخش هندسه یازدهم به روش های رسم عمود بر یک خط از روی آن و خارج آن اشاره ای نشده و شاید این یکی از معدود مواردی است که بتوان نام برد. نکاتی در درسنامه با عنوان “گنج درسنامه” گفته شده اند که بیشتر نکاتی را می گوید که جنبه تستی دارند و ممکن است در حل تیپ خاصی از تست ها چاره ساز باشند. البته ممکن است نکات خیلی تستی هم در لابه لای آنها ببینید.

در درسنامه ها تا جای ممکن پایبندی به کتاب درسی و عملکرد علمی مطالب رعایت شده است. در بخش مشتق شاید بهتر بود مشتق تابع مرکب در کنار قواعد مشتق گیری گفته شود تا تمامیت این بخش حفظ شود. در شروع هر درسنامه شماره آن درسنامه آمده تا بتوانید تست های مرتبط با آن را نیز راحت تر پیدا کنید و همچنین از بخش تست ها راحت و سریع به درسنامه مورد نیاز آن مراجعه کنید.

 تست (تمرین)

تست های ریاضی تجربی جامع منتشران مهم ترین بخش آن است. این کتاب در مجموع دارای 2025 تست است که برای قشر متوسط و ضعیف در درس ریاضی تعداد ایده آلی محسوب می شود و می تواند حداقل تا عید برای آنها کافی باشد. توزیع متناسب بین فصول براساس اهمیت و حجم مطالب از ویژگی های تست ها است. همچنین پایبندی به ادعایی که در مقدمه گفته شده اهمیت خاصی دارد. در مقدمه اشاره شده که هدف، نوشتن کتابی متعادل است که دشوار ترین تست های آن تست های کنکور باشند. این اتفاق رقم خورده و تست های حاشیه ای در کتاب دیده نمی شود و خواننده در تست های تالیفی آماده می شود تا به تست های کنکور و آزمون های آزمایشی پاسخ دهد.

در مجموع می توان گفت بهترین کارکرد کتاب ریاضیات تجربی جامع منتشران رشد دانش آموزان ضعیف و متوسط در مهارت تست زنی است که از سرعت و اعتماد به نفس کافی در آن برخوردار نیستند. این دسته از کنکوری ها اگر بعد از یک تسلط نسبی رو مطالب درسنامه این کتاب را بخوانند و تست های آن را دقیق بررسی کنند، قطعا شاهد رشد خود خواهند بود. باید توجه داشت که در خیلی از موارد، درگیر شدن با تست های سخت (چه در زمان تمرین و چه در زمان آزمون) ما را از تست های ساده و متوسط غافل می کند و نتیجه ای را رقم می زند که متناسب با سواد و تلاش ما نیست.

تست های کانون فرهنگی آموزش (قلم چی) و کنکور های سال های گذشته در لابه لای تست ها پراکنده شده اند و جایگاه خاصی ندارند. روند تست ها ساده به دشوار است و به این موضوع در مقدمه هم اشاره شده است. هرچند سطح بندی برای تست ها انجام نشده است. تمرین ها ی کتاب درسی هم با همین عنوان به تست تبدیل شده اند. تست ها به شکل طبقه بندی شده با تعدادی تیتر در هر فصل از هم جدا شده اند و برای هر یک از آنها درسنامه مرتبط نیز مشخص شده است که توصیه می کنیم درسنامه هر بخش را قبل از ورود به تست ها مطالعه کنید.

درباره پاسخنامه هم باید گفت که وجود درسنامه در لابه لای آن باعث شده که بین جواب ها و درسنامه تطابق خوبی از نظر روش حل مسئله وجود داشته باشد. همچنین با توجه به توضیحاتی که در درسنامه آمده، حجم جواب خیلی از سوالات کاهش پیدا کرده، ولی از محاسبات و مراحل حل آن کم نشده است. همچنین نکات کنکوری یا روش های تستی برای حل بعضی از تست ها در قالب “گنج پاسخنامه” آمده اند. البته ممکن است نکات کم کاربرد هم در بین آنها ببینید.

 ظاهر کتاب

تمام کارهای ظاهری لازم برای کم حجم شدن کتاب ریاضی تجربی کنکور منتشران اتفاق افتاده است. ولی به گونه ای نیست که خواننده را خیلی اذیت کند. سایز فونت نوشته ها کمی ریز است. همچنین دو ستونه بودن پاسخنامه و درسنامه را باید درنظر داشت. اشکال و نمودارها به خوبی رسم شده اند و کیفیت کاغذ و چاپ منطقی است. عکس روی جلد کتاب نیز اشاره به مفاهیم احتمال دارد و ساده است. از دو رنگ مشکی به عنوان رنگ اصلی و سبزآبی به عنوان رنگ مکمل در کتاب استفاده شده است.

 جمع بندی

کتاب ریاضیات جامع تجربی منتشران را می توان کم حجم ترین کتاب در این زمینه دانست که در 558 صفحه برای تمامی مطالب ریاضی تجربی تست، درسنامه و پاسخنامه ارائه کرده است. همین تک جلدی بودن کتاب برای دانش آموزانی که از ریاضی فراری هستند و به دنبال منبع کم حجم و قابل اعتمادی برای ریاضی هستند، می تواند خبر خوبی باشد. وجود درسنامه های خلاصه و جمع و جور در پاسخنامه و گردآوری تیپ های مهم تستی در سطح کنکور از مهم ترین ویژگی های کتاب است. تست های این کتاب را باید از اول سال دوازدهم و همراه با برنامه آزمون های آزمایشی بررسی کرد.

خرید آنلاین کتاب فوق از الوبوک تخفیفی ترین سایت کتاب 

نویسندگان
علی شهرابی _ علی مقدم نیا _ محمد مصطفی ابراهیمی
سال چاپ
1401
تعداد صفحات
558
قطع کتاب
رحلی
نوع جلد
شومیز
نوبت چاپ

دیدگاه خود را بنویسید

  • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...