پرسش های چهار گزینه ای فارسی دهم خیلی سبز

تست فارسی دهم خیلی سبز

از {{model.count}}
129,000
96,750 تومان
25%
محصول مورد نظر موجود نمی‌باشد.

  موجود شد به من اطلاع بده
  • {{value}}
کمی صبر کنید...
تعداد
نوع

خرید آنلاین کتاب پرسش های چهار گزینه ای فارسی دهم خیلی سبز از فروشگاه الوبوک (تخفیفی ترین سایت کتاب)

پرسش های چهار گزینه ای فارسی دهم خیلی سبز


مقدمه

هدف از نوشتن کتاب فارسی دهم تست خیلی سبز افزایش آمادگی دانش آموزان پایه دهم در آزمون های تستی است. چینش فصل ها مطابق کتاب درسی است و از آن جا که شیوه ی صحیح مطالعه ی ادبیات ، موضوعی خواندن است هر فصل به بخش های لغت و املا، آرایه های ادبی، زبان فارسی و قرابت معنایی تقسیم شده است. تاریخ ادبیات کتاب پایه دهم به علت کم محتوا بودن به انتهای کتاب منتقل شده است. لحن کتاب نیز صمیمی است.

 آموزش (درسنامه)

در کتاب فارسی دهم تست خیلی سبز درسنامه ی هر فصل ابتدای آن آمده و در پاسخنامه هم کادرهای آموزشی لا به لای جواب سوالات قرار گرفته است. ابتدا درسنامه ی اول هر فصل را بررسی می کنیم: اولین مبحثی که برای هر فصل آمده لغت و املا و فرم آن لیستی از تمام لغات (ستاره دار و بی ستاره) مربوط به آن درس است. لغات در سه ردیف عمودی نوشته شده اند و معنی آن ها روبرویشان. دو نماد استفاده شده ستاره و خط کشیدن در زیر لغت است که به ترتیب یعنی آن لغت ستاره دار است (که کاربرد بیشتری در امتحانات و کنکور دارند و باید توجه بیشتری به آن شود) و کلماتی که زیرشان خط کشیده شده یعنی اهمیت املایی دارند. یعنی نویسندگان بحث املا را هم در خلال لغت جمع بندی کرده اند که بهتر بود برای هر درس لیست املایی جدا آورده می شد نه آن که دانش آموز در هنگام حفظ لغات به املا هم توجه کند. در کل لغات هر فصل کامل هستند و دانش آموزان با هر سطحی با خواندن آن می تواند به تمام لغات فصل مسلط شوند.

بلافاصله بعد از بحث لغات جدولی آورده شده که در آن در ردیف اول ابیات یا جملات مهم درس و در ردیف دوم مضمون و مفهوم آن عبارت و در ردیف سوم آرایه های آن بیت گفته شده است. مشابه این کار را در کتاب های تشریحی ادبیات می بینیم که کتاب همانند معلم تمام عبارات کتاب را موشکافی می کند. البته متن جدول ها در این کتاب بسیار خلاصه تر است و تنها به گفتن نکاتی که در تست ها به کارآمده اند بسنده کرده. در کل این جدول برای دانش آموزانی که می خواهند مطالب کتاب را به شکل تستی (نه مفصل) یاد بگیرند، مفید خواهد بود. آخرین قسمت درسنامه همان نکات دستوری است که حجم زیادی ندارد و تنها مطالب مهم دستوری ای را که در متن درس آمده، مورد اشاره قرار داده است. اما قسمت آموزشی مهم کتاب کادرهایی است که در خلال پاسخنامه آورده شده و به دو دسته ی آرایه و دستور زبان فارسی تقسیم می شوند.

راهبرد مورد نظر کتاب فارسی دهم تست خیلی سبز این بوده است که به عنوان مثال درس 12 کتاب درسی در قلمروی زبانی در مورد «ممال» و «متمم هایی با دو حرف اضافه» صحبت کرده و در «قلمروی ادبی» خواسته است. کتاب فارسی دهم تست خیلی سبز هر سه مطلب گفته شده را در پاسخنامه ی درس 12 در کادرهایی آبی رنگ توضیح داده. البته کادر «واج آرایی» هم در همین درس آورده شده که کتاب درسی در درس 12 صحبتی از آن نکرده، اما چون در فهرست کتاب خیلی سبز تمام کادرها با صفحه شان آورده شده، هر موقع احتیاج به خواندن کادری پیدا کردید بدون توجه به درس آن می توانید آن را بیابید. در ضمن کیفیت و حجم کادرهای مذکور کاملا استاندارد است و مطلبی فراتر از کنکور آورده نشده و همچنین مطلبی جا نیفتاده است.

در نهایت تاریخ ادبیات کل دروس به علت حجم کمشان در انتهای کتاب آورده شده که هر فصل (توجه کنید هر فصل شامل چند درس است) یک کادر دارد که همه ی مطالب را شامل می شود. کتاب فارسی دهم تست خیلی سبز از بابت توضیحات پا را بیشتر از کتاب درسی نگذاشته است و به علت نقص شدید کتاب درسی در دستور زبان این نقص به کتاب مورد بررسی هم منتقل شده است.

 تست (تمرین)

تست های کتاب فارسی دهم تست خیلی سبز نیز به ترتیب به دسته های لغت و املا، آرایه، زبان فارسی و قرابت معنایی تقسیم شده است. تست های لغت و املا تنوع خوبی دارند و می توان گفت با تمرین همه ی تست های آن به تمامی لغات و املای هر درس، همچنین تیپ های رایج تست ها مسلط می شوید. همچنین به علت جدیدالتالیف بودن کتاب درسی نویسندگان ناچار به طرح تست های تالیفی در زمینه ی لغت و املای تمام دروس بوده اند که البته در این زمینه موفق ظاهر شده اند. کتاب درسی جدید تاکید خاصی بر روی معناهای گوناگون یک لغت داشته است که این تاکید در تست های کتاب به خوبی دیده می شود.

در مورد چیدمان تست های آرایه نکات قابل توجهی به چشم می خورد. اول آن که چون دانش آموز در دروس ابتدایی سواد آرایه ای چندانی ندارد تست های کنکور سراسری که اغلب ترکیبی هستند به ندرت به چشم می خورد و نویسندگان حواسشان بوده که چه تستی را کجا بیاورند. تنها تست هایی که از کنکور در دروس ابتدایی دیده می شوند، تست های تک آرایه ای هستند که در درسی که آن آرایه گفته شده آورده شده اند. هرچه به جلوتر حرکت می کنیم تست ها حالت ترکیبی تری می گیرند و نقش تست کنکور پررنگ تر می شود. دومین نکته ی تست ها را می توان این طور گفت که به عنوان مثال در درس 6 کتاب درسی آرایه ی ایهام مورد بررسی قرار گرفته است و تست های کتاب خیلی سبز در این درس این آرایه را در تست های تک آرایه مطرح کرده است و البته کل درس 6 به این آرایه اختصاص داده نشده و تست های دیگری نیز طرح شده اند. همچنین در ادامه ی دروس، ایهام را در تست های ترکیبی نیز می بینیم.

همانطور که می دانید دستور زبان فارسی در کتاب جدید کاملا آشفته است و روند مشخصی را طی نمی کند. همین مسئله طراحی تست برای این قسمت را با مشکل مواجه کرده است. چرا که کتاب درسی یک مطلب دستوری را می گوید اما کامل نیست و حتی همان چیزی که می گوید هم توضیح خوبی ندارد. انتظاری که از کتاب تست می رود طرح تست های زیاد در این بخش است تا بتواند ضعف کتاب درسی را پوشش دهد ولی تست های کتاب خیلی سبز به همان ناقصی ای است که کتاب درسی عمل کرده و با توجه به ضعف همیشگی دانش آموزان در این بحث انتظار تست های کامل تری از کتاب می رفت. ضمن آن که نویسندگان می توانستند با اعمال تغییراتی تست های کنکور را بیشتر در این مبحث وارد کنند. تست های قرابت کتاب فارسی دهم تست خیلی سبز از نظر تعداد کافی هستند و از بابت توجه بیشتر به مفاهیم مهم کنکور خوب ظاهر شده اند. در مجموع تعداد تست های هر درس کافی است و اگر می خواهید برای آزمون های آزمایشی آماده شوید باید به شکل میانگین حدود 120 تست برای هر آزمون دو هفته ای از این کتاب بزنید و خیالتان راحت باشد که به تسلط کافی برای آزمون پیش رو رسیده اید.

در مورد تست های کنکور هم می توانست بیشتر مورد توجه بیشتری قرار بگیرد و بیشتر جای داده شود، ضمن آن که تست های کنکور در خلال تست های تالیفی آمده اند و تفکیک نشده اند. همچنین تست های آزمون های آزمایشی در این کتاب قرار نگرفته اند. پاسخنامه ی کتاب هم بسیار کامل است و مانند بسیاری از پاسخنامه ها که فقط به ذکر معنی درست لغت یا این که بیت گزینه ی 2 تشبیه ندارد بسنده نکرده و توضیحات خوبی راجع به هر تست داده. می توان پاسخنامه رو نقطه ی قوت کتاب فارسی دهم تست خیلی سبز در نظر گرفت.

ظاهر کتاب

فونت و سایز مطالب کتاب فارسی دهم تست خیلی سبز در تمامی بخش ها کاملا استاندارد و خوانا است و خواننده مشکلی با آن نخواهد داشت. استفاده از تم رنگ آبی در حاشیه ها و پس زمینه ی نکات در پاسخنامه ، کتاب را زیباتر ساخته. برخلاف برخی از کتب خیلی سبز که نوشته ها به هم نزدیکند و صورتی رنگ بودن تم کتاب چشم را اذیت می کند ظاهر این کتاب کاملا مناسب است. همچنین کاغذ به کاررفته مانند اکثر کتاب های بازار سفیدرنگ است و کیفیت خوبی دارد و طرح روی جلد هم برگرفته شده از «اتاق آبی سهراب سپهری» است و مانند سایر کتاب های خیلی سبز طرحی فانتزی دارد.

 جمع بندی

به شکل کلی می توان گفت کتاب فارسی دهم تست خیلی سبز به راحتی می تواند به عنوان تنها منبع ادبیاتتان سواد شما را افزایش دهد و منبعی کافی برای تسلط بر کتاب درسی به شیوه ی تستی است. اگر ادبیات نقطه ی ضعف شماست ممکن است نتوانید در تست های قرابت و آرایه ارتباط خوبی با کتاب برقرار کنید علت آن هم این است که کتاب در این دو مبحث تست محور است و آموزش بسیار خلاصه ای دارد و چون شما آمادگی حل تست هایی در سطح کنکور را ندارید، احساس ناامیدی می کنید. بهترین حالت استفاده از کتاب فارسی دهم تست خیلی سبز همراه با آموزش معلم یا بودجه بندی آزمونتان است و خیلی از مشکلاتی را که گریبان گیر داوطلبین در سال کنکور است، با تمرین کامل این کتاب در سال دهم نخواهید داشت.


خرید آنلاین کتاب فوق از الوبوک تخفیفی ترین سایت کتاب با 20 درصد تخفیف  

نویسندگان
ابوالفضل غلامی _ افشین محی الدین _ جلال الدین دهقانی _ سحر پذیره
سال چاپ
1400
تعداد صفحات
348
قطع چاپ
رحلی
نوع جلد
شومیز
نوبت چاپ

دیدگاه خود را بنویسید

  • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...