پرسش های چهار گزینه ای زیست شناسی جامع کنکور IQ (جلد اول) گاج

تست زیست شناسی جامع کنکور IQ گاج

از {{model.count}}
340,000
255,000 تومان
25%
محصول مورد نظر موجود نمی‌باشد.

  موجود شد به من اطلاع بده
 • {{value}}
کمی صبر کنید...
تعداد
نوع

خرید آنلاین کتاب پرسش های چهار گزینه ای زیست شناسی جامع کنکور IQ  (جلد اول) گاج از فروشگاه الوبوک (تخفیفی ترین سایت کتاب)

پرسش های چهار گزینه ای زیست شناسی جامع کنکور IQ  (جلد اول) گاج


تمامی رشته‌های تحصیلی اعم از جمله رشته علوم تجربی، رشته ریاضی فیزیک و رشته علوم انسانی دارای یک درس فوق حیاتی و سرنوشت‌ساز هستند که دانش‌آموزان و داوطلبان آن رشته در صورت تمایل به کسب رتبه‌های برتر در کنکور سراسری می‌بایست به طور ویژه به آن درس اهمیت داده و با تمرکز و دقت بیشتری مطالعه و بررسی آن بپردازند. درس زیست‌شناسی هم مهم‌ترین و حیاتی‌ترین درس رشته علوم تجربی است. پس همه افرادی که به فکر پزشک، دندان‌پزشک یا دکتر داروساز شدن هستند باید برای رسیدن به اهداف با ارزش خود برنامه‌ریزی منظم و مدونی برای مطالعه و تمرین این درس سرنوشت‌ساز داشته باشند. درس زیست‌شناسی با ضریب ۴ بیشترین ضریب و با اهمیت‌ترین درس در بین دروس گروه تجربی است. ماهیت این درس به صورت حفظی، مفهومی و ترکیبی است. در سال‌های گذشته فقط با دقیق خواندن و حفظ دقیق مطالب بتوانید به سؤالات مربوط به زیست پاسخ داد زیرا این درس در گذشته غالباً حفظی بود ولی در کنکور سراسری سال‌های اخیر ، فرم سؤالات درس زیست‌شناسی دیگر از حالت حفظی به حالت مفهومی و ترکیبی تبدیل شده و کار را برای داوطلبان کنکوری سخت کرده است. مجموعه کتاب‌های IQ به‌منظور آشنایی دانش‌آموزان با زوایای متفاوتی از محتوای کتاب‌های درسی طراحی شده است. به‌این‌ترتیب داوطلب می‌تواند در کنار مطالعهٔ کتاب مرجع خود به بانکی جامع از پرسش‌های چهارگزینه‌ای سطح سخت ، دسترسی داشته باشد. این جریان از یک سو موجب می‌شود تا دانش‌آموز پس از مطالعهٔ دقیق مباحث کتاب درسی خود دیدی ریزبینانه‌تر نسبت به مضامین آن پیدا کند و از طرفی در عملکرد پاسخ‌گویی به سؤالات، نقاط ضعف خود را شناخته و به درک عمیق‌تری از مبحث درسی برسد. در این راستا انتشارات بین‌المللی گاج توانسته با پاسخ‌گویی اصولی به احتیاجات دانش‌آموزان، بستری مناسب را برای رشد و پیشرفت آن‌ها فراهم کند. دانش‌آموزان مقاطع تحصیلی گوناگون با استفاده از مجموعه کتاب‌های IQ، از بانک گستردهٔ سؤالات به همراه پاسخ‌نامه‌های کاملاً تشریحی استفاده کنند .  برای دست‌یابی به بهترین نتیجه توصیه می‌شود، پس از مطالعهٔ کتاب‌های درسی به سؤالات پاسخ دهید و در مرحلهٔ بعد با توجه به پاسخنامه به تحلیل جواب‌ها بپردازید. به‌این‌ترتیب می‌توانید نقاط ضعف خود را شناخته و در جهت برطرف کردن آن‌ها تلاش کنید. جلد بانک تست (جلد اول) کتاب آی کیو زیست جامع کنکور رشته تجربی، مجموعه‌ای کامل از تست‌های طبقه‌بندی‌شده است که تمامی مباحث درس زیست‌شناسی پایه‌های دهم، یازدهم و دوازدهم را پوشش می‌دهد. از ویژگی‌های منحصربه‌فرد این کتاب می‌توان به این مسئله اشاره کرد که این اثر اولین و تنها کتاب زیست جامع متناسب با درجه سختی سؤالات کنکور سراسری سال ۹۹ با ارائه بیش از ۴۳۰۰ تست طبقه‌بندی‌شده (تألیفی و سراسری و برگرفته از آزمون‌های آزمایشی گاج) در کنار ارائه پاسخنامه کلیدی برای تمامی سؤالات است؛ در نتیجه منبع بسیار کاملی و ویژه‌ای برای ویژهٔ داوطلبان کنکور ۱۴۰۰ رشته علوم تجربی محسوب می‌شود. این کتاب با همکاری مشترک دکتر محمد عیسایی و دکتر اسفندیار طاهری جمع آوری شده و آن‌ها با نوشتن این کتاب دانش‌آموزان را با سبک سؤالات و نحوهٔ صحیح تست‌زنی در کنکور سراسری آشنا می‌کنند. داوطلبان گرامی می‌توانند با تهیهٔ جلد دوم این کتاب به بررسی پاسخنامهٔ تشریحی سؤالات دسترسی داشته باشند.

ویژگی‌های کتاب آی کیو زیست جامع کنکور:

کتاب آی کیو زیست جامع کنکور رشته تجربی دارای تیپ‌های مختلف سؤالات چهارگزینه‌ای از تمامی مباحث پایه‌های دهم، یازدهم و دوازدهم در قالب ۵۵۸ صفحه و تعداد ۴۳۵۲ تست (تألیفی، کنکوری و آزمون‌های آزمایشی گاج) است. در چاپ مطالب کتاب از رنگ‌های گوناگون استفاده شده و استفاده از تصاویر واضح و فونت استاندارد کلمات، خواننده را به خود جذب می‌کند. تست‌های موجود در کتاب کاملاً طبقه‌بندی‌شده هستند و با حساسیت بالایی بر اساس درجه سختی و بر اساس روند آموزشی چیده شده‌اند که استفاده از این کتاب را برای دانش‌آموزان و داوطلبان کنکوری با سطح‌های علمی متنوع ممکن می‌سازد. در ادامه به بررسی بخش‌های گوناگون کتاب و هم‌چنین تیپ‌های سؤالات موجود در آن خواهیم پرداخت.

بررسی بخش‌های مختلف کتاب آی کیو زیست جامع کنکور:

به طور کلی جلد اول کتاب آی کیو زیست‌شناسی جامع کنکور رشته تجربی دارای پرسش‌های چهارگزینه‌ای درس زیست‌شناسی دوره دوم متوسطه در سه بخش اصلی زیر است:

پایه دهم

 • زیست‌شناسی، دیروز، امروز و فردا
 • گوارش و جذب مواد
 • تبادلات گازی
 • گردش مواد در بدن
 • تنظیم اسمزی و دفع مواد زائد
 • از یاخته تا گیاه
 • جذب و انتقال مواد در گیاهان

پایه یازدهم

 • تنظیم عصبی
 • حواس
 • دستگاه حرکتی
 • تنظیم شیمیایی
 • ایمنی
 • تقسیم یاخته
 • تولید مثل
 • تولید مثل نهان‌دانگان
 • پاسخ گیاهان به محرک‌ها

پایه دوازدهم

 • مولکول‌های اطلاعاتی
 • جریان اطلاعات در یاخته
 • انتقال اطلاعات در نسل‌ها
 • تغییر در اطلاعات وراثتی
 • از ماده به انرژی
 • از انرژی به ماده
 • فناوری‌های نوین زیستی
 • رفتارهای جانوران

پیش از شروع تست‌های هر فصل، نویسندگان در کادری مجزا به بیان اهمیت آن فصل و تعداد سؤالات طرح شده از آن در کنکورهای سراسری اخیر پرداخته‌اند. وجود این کادرها بسیار مفید بوده و دانش‌آموزان و داوطلبان کنکوری را از میزان اهمیت هر مبحث آگاه می‌کند. علاوه بر این، ازآنجایی‌که در هر فصل کتاب‌های درسی موضوعات متنوعی مطرح می‌شود، این موضوعات با تیترهای مشخصی از یکدیگر تفکیک شده‌اند و هرجا لازم بوده پیش از شروع سؤالات هر موضوع، توضیحات کوتاه و البته طنزآمیزی برای آشنایی دانش‌آموزان فراهم شده است تا در این کتاب همانند یک کلاس درس، حضور معلم برای ارائه توضیحات کافی احساس شود. به عنوان مثال در بخش تنوع گوارش در جانداران فصل دوم زیست‌شناسی پایه دهم، پیش از حل سؤال ۲۹۱، این توضیح آمده است:

من هم مثل تو میدونم که توی کتاب درسی از عملکرد معده و روده پرنده دانه‌خوار صحبتی نشده ولی به خاطر گل روی بعضی طراحای آزمون‌های آزمایشی که هنوزم متعصبانه به نکات کتاب‌های قدیم چنگ میزنند، بنده هم یک گزینه توی سؤال بعدی از رویکرد روده دادم تا این عزیزان نازنین هم از ما راضی باشند و یه وقتی تو رو سر جلسه آزمون غافلگیر نکنند!

انواع سؤالات چهارگزینه‌ای:

دانش‌آموزان در حل تست‌های کتاب IQ زیست‌شناسی جامع کنکور رشته تجربی با سه مدل آیکون مواجه می‌شوند که در کنار شماره هر سؤال طراحی شده‌اند:

پرسش‌های چهارگزینه‌ای TNT

کلمه TNT خلاصه شده عبارت«Top and Necessary Test»به معنای تست‌های مهم و خوب است. هدف از طراحی این دسته از تست‌ها این است که اگر فرصت حل کردن همه سؤالات را ندارید یا برای مرور نکات برای بار دوم و سوم و… به فصل‌های متنوع کتاب مراجعه کرده‌اید، با حل این تست‌ها به آمادگی لازم برای شرکت در آزمون‌ها برسید. استفاده از این گروه سؤالات برای دوران طلایی جمع‌بندی که فرصت کافی برای حل مجدد کلیه تست‌ها وجود ندارد، بسیار سودمند و کارگشا خواهد بود.

پرسش‌های چهارگزینه‌ای R

حرف R برگرفته از حرف اول کلمه Repeat به معنای تکرار است. این تست‌ها همان نکات تست‌های TNT را طور دیگری بیان کرده‌اند. در دور اول تست‌زنی و یا زمانی که وقتتان کم است، نیازی به حل این تست‌ها نیست، مگر اینکه نکات تست‌های TNT برایتان جا نیفتاده باشد. در دور دوم و برای تسلط بیشتر، تست‌های R مفید خواهند بود.

تست‌هایی که هیچ‌یک از علامت‌های TNT و R را ندارند، دارای مطالب کم‌اهمیت‌تری (با توجه به کنکورهای قبل) هستند اما این تست‌ها نیز دارای ایده‌های جذاب و خوبی برای کنکورهای آینده دارند. دانش‌آموزانی که وقت بیشتری برای حل تست دارند، می‌توانند به‌خوبی از این قبیل سؤالات استفاده کنند.

پرسش‌های چهارگزینه‌ای ترکیبی

همان‌طور که از نام این تیپ سؤالات مشخص است، در تألیف و جمع اوری این سؤالات مطالب دروس پیشین یا آینده با یکدیگر ترکیب شده‌اند تا دانش‌آموزان با حل این سؤالات به تسلط کافی برای شرکت در کنکور سراسری برسند و طراحان سؤالات کنکور سراسری نتواند ایشان را غافلگیر کند. اگر فلش این آیکون به سمت راست باشد، به معنای ترکیب با گذشته و اگر به سمت چپ باشد، نشان‌دهنده ترکیب با آینده، و اگر به سمت هر دو جهت باشد، نشان‌دهنده ترکیب با گذشته و آینده است که به دانش‌آموزان این امکان را می‌دهد تا بر اساس برنامه مطالعه خود و آزمون‌هایی که در آن‌ها شرکت می‌کنند از این تست‌ها استفاده کنند.

 پاسخنامه کلیدی

در انتهای کتاب آی کیو زیست‌شناسی جامع کنکور رشته تجربی، پاسخنامه کلیدی تمامی تست‌ها به منظور مرور سریع پاسخ‌های صحیح فراهم شده است. دانش‌آموزان می‌توانند با تهیه جلد دوم کتاب زیست‌شناسی جامع کنکور رشته تجربی به پاسخنامه تشریحی تمامی سؤالات وجود در جلد اول دسترسی داشته و درک بهتری از مفاهیم و نکات نهفته در تست‌ها به دست آوردند و به مطالعه کادرها و جداول مختلف بپردازند.

جمع‌بندی

با توجه به روند سختی و نیز غیر قابل پیش‌بینی بودن سؤالات کنکور سراسری و گرایش طراحان سؤالات درس زیست‌شناسی کنکور به سؤالات و مفاهیم ترکیبی، وجود یک بانک تست کامل و سرشار از سؤالات مهم و مختلف می‌تواند نقش چشم‌گیری در موفقیت دانش‌آموزان و مخصوصاً داوطلبان کنکوری داشته باشد. بهتر است بعد از این‌که از منابع گوناگون تست‌های خط به خط و آسان را حل کردید، برای تسلط بیشتر به این کتاب مراجعه کنید. از حل کردن سؤالات سخت و ترکیبی نترسید! سعی کنید قبل از این‌که به پاسخنامه نگاه کنید، خودتان با استدلال و استنباط درستی یا نادرستی گزینه را تشخیص دهید؛ زیرا یکی از مهم‌ترین مهارت‌ها که شما باید به آن مسلح شوید، همین قدرت استدلال و استنباط است. طراحان کنکور سراسری هرساله نکات جدیدی را مطرح می‌کنند تا مهارت داوطلبان را بسنجند؛ زیرا اگر سؤالی را درست یا اشتباه پاسخ دادید اما احساس کردید که آن سؤال حاوی نکات مهمی است، برای خودتان با علائم خاصی مشخص کنید تا بعدها به مرور آن‌ها بپردازید.

خرید آنلاین کتاب فوق از الوبوک تخفیفی ترین سایت کتاب

نویسندگان
اسفندیار طاهری _ محمد عیسایی
سال چاپ
1401
تعداد صفحات
544
قطع چاپ
رحلی
نوع جلد
شومیز
نوبت چاپ

دیدگاه خود را بنویسید

 • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...