ریاضی دهم تست نشر الگو

تست ریاضی دهم نشر الگو

از {{model.count}}
200,000
150,000 تومان
25%
محصول مورد نظر موجود نمی‌باشد.

  موجود شد به من اطلاع بده
  • {{value}}
کمی صبر کنید...
تعداد
نوع

خرید آنلاین کتاب ریاضی دهم تست نشر الگو از فروشگاه الوبوک (تخفیفی ترین سایت کتاب)

ریاضی دهم تست نشر الگو


مقدمه

نویسندگان کتاب ریاضی دهم تست نشر الگو در مقدمه، این کتاب را مکمل کتاب درسی عنوان کرده اند و اضافه کرده اند که قرار است به دانش آموزش پایه دهم، مهارت حل پرسش های چهار گزینه ای را بیاموزند. نکته جالب اینجاست که در مقدمه گفته شده که برای آموزش بهتر است از کتاب آموزش ریاضی دهم همین انتشارات استفاده کنید. ترتیب موضوعات مطابق با کتاب درسی و لحن کتاب نیز رسمی است. عنوان فصل ها و درس های هر فصل مشابه کتاب درسی است و فقط چند تغییر کوچک در آنها ایجاد شده است. مثلا اینکه در فصل سوم درس های 1 و 2 در قالب یک درس در این کتاب آمده اند. همچنین قالب کتاب ریاضی دهم تست نشر الگو اینگونه است که بعد از هر درسنامه تست های آن آمده اند. پاسخ تشریحی تمامی تست ها در پایان کتاب آمده است.

 آموزش (درسنامه)

درسنامه کتاب ریاضی دهم تست نشر الگو کاملا مختصر و نکته وار هستند . اگر خواننده بخواهد از آن به عنوان منبعی برای خود آموز استفاده کند، قطعا به مشکل برخورد خواهد کرد. یعنی بدرد دانش آموزی می خورد که سر کلاس درس نشسته و با مفاهیم کاملا آشنا شده باشد یا حداقل از منبع آموزشی دیگری که خودآموز واقعی باشد، مطالب را مطالعه کرده باشد. البته یک حالت دیگر برای استفاده مفید از این کتاب، آن است که دانش آموز کنکوری برای مرور ریاضی دهم، درسنامه های این کتاب را مطالعه کند. البته نویسندگان کتاب هم این موضوع را قبول داشته اند که منبع دیگری را برای آموزش بنیادی تر در مقدمه معرفی کرده اند. شاید داشتن درسنامه در این کتاب صرفا برای خالی نبودن عریضه است .

درسنامه ها به شکل نکته و تست هستند و بعد از آموزش سریع هر مطلب، تعدادی تست آورده شده که همانند تست های تمرینی کتاب تحت تاثیر کنکور چند سال اخیر قرار گرفته است. جالب اینکه در تست های لابه لای درسنامه شماره گزینه صحیح نوشته نشده که خواننده را مجبور به مطالعه کامل پاسخ تشریحی تست بکند. ضمنا تست های درسنامه اصلا از نقطه صفر آموزش شروع نشده اند و اگر کسی به عنوان منبع اصلی آموزش از آن استفاده بکند احتمال آنکه در تست های درسنامه دچار مشکل شود، زیاد است.

با وجود اینکه هدف کتاب ریاضی دهم تست نشر الگو، ارائه تست مناسب به مخاطب آن بوده است ولی باید اشاره کرد که در درسنامه هم در بعضی موارد ضعف هایی به چشم می خورد که می توان به موارد زیر اشاره کرد.

  1. در موارد خیلی کم مطالب خارج از کتاب درسی است، مثل محور تانژانت در دایره مثلثاتی که در کتاب درسی آموزش داده نشده است.
  2. در درسنامه احتمال و همچنین شمارش تعداد اعضای اجتماع دو مجموعه،بهتر بود به تعداد اعضای تفاضل دو مجموعه اشاره کرد که حرفی از آنها زده نشده است.
  3. در درسنامه مجموعه ها جای خالی بخشی برای مرور قوانین جبر مجموعه ها احساس می شود. همچنین درباره اعمال جبری بین مجموعه های متناهی و نامتناهی بهتر بود در درسنامه این بخش صحبت کرد. البته از این موضوع در میان تست ها، تست وجود دارد.
  4. همچنین در بخش الگو و دنباله با توجه به تمرکز تمرین های کتاب درسی بر دنباله های درجه دوم می شد در این باره و نکات آن به شکل ویژه و جداگانه صحبت کرد.
  5. در بخش نامعادلات قدرمطلقی کتاب درسی چند تمرین دارد که از خواننده خواسته تا از مجموعه جواب نامعادله به نامعادله ساده قدرمطلقی برسد. بهتر بود درباره روش آن در درسنامه در بخش مربوطه صحبت می شد.

 تست (تمرین)

در مقابل درسنامه، تست های کتاب ریاضی دهم تست نشر الگو واقعا تعریفی هستند. در بیشتر موارد کاملا پوششی هستند. 5 فصل اول به طور متوسط حدود 270 تست دارند و فصل آخر فقط 122 تست دارد. تست های خوب و پوشش دهنده این کتاب در ویراست جدید بهتر از گذشته شده اند و علاوه بر حذف تعدادی از تست های نامناسب، تعداد زیادی تست به آنها هم اضافه شده است. تغییرات دیگری در تست ها در ویراست جدید وجود دارد که به آنها اشاره خواهیم کرد. همه تیپ های مرسوم تست در میان تست ها آورده شده اند و در کنار آن تست هایی خلاقانه ای هم وجود دارند. تغییر دیگر ویراست  جدید کتاب ریاضی دهم تست نشر الگو سطح بندی تست ها است. هر بخش از تست های یک درس خود به سه بخش تقسیم شده اند که تست های بخش اول ساده هستند و برای آشنایی خواننده با کاربرد نکات و فرمول هاست. بعد از آن در تست های سطح دوم با تست های متوسط مواجه می شویم که تست های کنکور معمولا در همین سطح هستند. در پایان تست های سطح سوم دارای تست های خلاقانه ای است که نیاز دانش آموزان قوی تر به تست های دشوار را برطرف کند.

به این موضوع هم اشاره کنیم که عملکرد تست ها آسان به سخت است و در این مورد نویسندگان کاملا موفق بوده اند. تست های چند سال اخیر کنکور هم به نویسندگان در طراحی تست ها جهت داده است همچنین خود تست های کنکور در پایان تست های هر درس در بخشی جداگانه آمده اند. در کتاب ریاضی دهم تست نشر الگو، پاسخنامه تشریحی تست ها خیلی کامل  نیستند. در خیلی از موارد عملیات جبری یا محاسبات کامل آورده نشده اند که ممکن است خواننده را گیج و عصبی کند. ولی اگر مخاطب دارای سطح ریاضی متوسط و بالاتر باشد، بعید است خیلی دچار مشکل شود. در پاسخ تشریحی تست ها در بسیاری از مواردی که ممکن بوده، دارای راه حل دوم است که می تواند به رشد قدرت خلاقیت خواننده کمک کند.

ظاهر کتاب

در کتاب ریاضی دهم تست نشر الگو صفحه آرایی، فونت و سایز نوشته ها کاملا مناسب مطالعه است. دو رنگ مشکی و آبی مورد استفاده قرار گرفته که آزار دهنده نیست. کیفیت اشکال و نمودارها هم خوب است. حاشیه سفید کناری که در چاپ های قبلی این کتاب دیده می شد در این کتاب دیده نمی شود و شاید کاهش حجم و قیمت کتاب یکی از اهداف این تغییر باشد. استفاده منظم و اصولی از کادر در درسنامه ها باعث شد صفحه آرایی درسنامه ها منظم و مرتب باشد. عکس روی جلد کتاب ریاضی دهم تست نشر الگو کاریکاتوری است که به موضوع شمارش اشاره دارد. پاسخ تشریحی کتاب دو ستونه است و فونت کوچکتری از درسنامه ها و تست ها دارد. کیفیت کاغذ و چاپ هم خوب است.

 جمع بندی

کتاب ریاضی دهم تست نشر الگو حجم معقولی دارد و تعداد تست های آن هم منطقی است. با توجه به آنچه که گفته شد باید از این کتاب به عنوان منبع اول آموزشی استفاده نکرد، مگر اینکه خواننده قبلا آموزش دیده باشد. ولی به عنوان منبعی برای تمرین کاملا قابل اعتماد است. اگر دانش آموزان با سطح ریاضی ضعیف خود را مشغول تست های سطح سوم هر درس نکنند، می توانند از این کتاب استفاده کنند ولی به طور کلی برای دانش آموزان متوسط و بالاتر بهتر است. لازم است تست های این کتاب را دانش آموزان موازی با تدریس معلم شان، طی سال تحصیلی حل کنند.

خرید آنلاین کتاب فوق از الوبوک تخفیفی ترین سایت کتاب 

نویسندگان
ارشک حمیدی _ کاظم اجلالی _ نوید صفایی
سال چاپ
1401
تعداد صفحات
400
قطع کتاب
رحلی
نوع جلد
شومیز
نوبت چاپ
ویراست دوم از چاپ ۱۴

دیدگاه خود را بنویسید

  • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...