اقتصاد دهم مشاوران

اقتصاد دهم مشاوران

از {{model.count}}
155,000
116,250 تومان
25%
محصول مورد نظر موجود نمی‌باشد.

  موجود شد به من اطلاع بده
  • {{value}}
کمی صبر کنید...
تعداد
نوع

خرید آنلاین اقتصاد دهم مشاوران از فروشگاه الوبوک (تخفیفی ترین سایت کتاب)

اقتصاد دهم مشاوران


کتاب اقتصاد دهم مشاوران آموزش از مجموعه کتاب‌های هدف‌دار برای دانش آموزان دهم انسانی نوشته ‌شده است. به نظر می‌رسد هدف این کتاب علاوه بر آموزش (درسنامه)، تمرین سؤالات تشریحی برای امتحانات پایان سال و سؤالات تستی برای آشنایی بیشتر دانش آموزان با سؤالات تستی اقتصاد نیز هست. در ادامه به بررسی کتاب اقتصاد دهم مشاوران آموزش می پردازیم.

چیدمان کتاب به این صورتی است که ابتدا درسنامه هر درس، سپس سؤالات تشریحی و سپس پرسش‌های چهارگزینه‌ای قرار دارد و لحن کتاب مانند کتاب درسی است. این کتاب مجموعا دارای 1032 سوال تشریحی و 316 تست است و 184 صفحه دارد. نویسنده در مقدمه کتاب تیپ‌های متنوع سؤالات اقتصاد در کنکور را برمی‌شمارد و از اهمیت این موضوع سخن می‌گوید. همچنین بیان می‌کند که برای حل مسائل اقتصاد موارد ریاضی مربوطه را نیز توضیح داده است. قبل از خرید اینترنتی کتاب اقتصاد دهم مشاوران آموزش ادامه این مطلب را بخوانید.

 آموزش (درسنامه)

درسنامه کتاب اقتصاد دهم هدف‌دار مشاوران بر برخلاف نوشته‌های اول کتاب تحت عنوان “حتماً بخوانید” که در آن گفته شده درسنامه خلاصه ای برای مرور سریع است، از یک درسنامه جامع و کامل تشکیل شده است. در این درسنامه تقریباً تمامی نکات مهم و غیر مهم کتاب درسی آورده شده است و با سختگیری بسیار، نکات ریزی شاید پیدا شوند که در این درسنامه جامع پوشش داده نشده‌اند. یک نکته بسیار مثبت در درسنامه آوردن مثال است. مثلاً در صفحه ۱۲۳ مثال کتاب درسی در خصوص مزیت مطلق و نسبی قرار داده شده‌ است که معمولاً این مورد دانش‌آموزان را بسیار گیج می‌کند.

کتاب اقتصاد همواره به دو بخش تحلیلی یا مسئله‌ای و خواندنی یا یادگرفتنی تقسیم می‌شود. در کتاب هدف‌دار مشاوران این ویژگی دو بخشی بودن به‌خوبی رعایت شده است. شاید بتوان به جرات گفت عمده مشکل دانش آموزان در درس اقتصاد چالش‌های ناشی از ناتوانی در حل مسئله‌ها می‌باشد که معمولاً به خاطر یاد نگرفتن مبحث است. درسنامه هدف‌دار اقتصاد دهم مشاوران هر دوی این ویژگی‌ها را به‌خوبی پوشش داده است و در بخش‌های مفهومی و خواندنی، درسنامه به زیر مبحث‌های زیادی تقسیم شده و در لابه لای مطالب قسمت‌هایی تحت عنوان “مثال” یا “دقت کنید” اضافه شده است که نمونه آن را در صفحه ۹۸ می‌توانیم ببینیم که در یادگیری این درس بسیار مؤثر هستند.

اما آن چیزی که بیشتر از همه توجه را در این کتاب به خود جلب می‌کند، توضیحات فوق‌العاده مفصل و کاملی است که نویسنده ی محترم درباره حل مسائل داده است. برای بررسی بیشتر این مورد از مبحث “فقر و توزیع درآمد در میان دهک‌ها” استفاده می‌کنیم.‌ نویسنده در ابتدا ۳ تیپ سؤال را در این نوع مسائل معرفی کرده است. سپس برای هر تیپ یک مثال آورده که این مثال صرفاً همراه با پاسخ ریاضی طور نیست و توضیحات کاملی در کنار آن ارائه ‌شده است. مثلاً تیپ اول مسائل دهک‌های درآمدی را با دو مثال به‌صورت جامع و کامل توضیح داده است و پس از پایان هر نوع از سؤالات، یک بخش “دقت کنید” دارد که نکته‌هایی را که بعضاً جنبه تستی هم دارند بیان می‌کند. این ویژگی بسیار جالب‌ توجه است. شاید بتوان گفت منحصر به ‌فرد برای همین کتاب است.

زیرا دانش‌آموزانی که در یادگیری مسائل مشکل دارند بدون شک می‌توانند بخش زیادی از مشکلات خود را با درسنامه این کتاب حل کنند. همچنین دبیران گرامی نیز می‌تواند از توضیحات این کتاب برای جا انداختن بهتر مطالب استفاده کنند. در پایان می‌توانیم بگوییم درسنامه هدف‌دار اقتصاد دهم درسنامه‌ای است که صرفاً به کپی کردن متن کتاب بسنده نکرده و حتماً نکات خوب و جدیدی برای یاد دادن بهتر مطالب کتاب درسی در خود جای داده است.

 تست (تمرین)

مجموع تعداد سؤالات تشریحی و تستی کتاب اقتصاد هدف‌دار دهم مشاوران برای یادگیری کتاب درسی مناسب است، اما همان‌طور که در جدول پایین هم مشاهده می‌کنید، تعداد سؤالات‌ تشریحی بسیار بیشتر از سؤالات چهارگزینه‌ای است. شاید یکی از علت های این تفاوت آن باشد که مثلاً هرکدام از عبارات مربوط به صحیح و غلط خود به‌عنوان یک سؤال جداگانه شماره‌گذاری شده‌اند که اگر این موارد را به‌عنوان ‌یک سؤال کامل در نظر بگیریم، تعادل بیشتری نسبت به وضعیتی که در جدول پایین مشاهده می‌کنید وجود خواهد داشت.‌

از آنجا که کتاب اقتصاد هدف‌دار مشاوران با محوریت دانش آموزان دهم نوشته شده است، زیرا تمرکز نویسنده صرفاً بر روی تست‌ها نبوده و سؤالات تشریحی نیز مدنظر او بوده‌اند تا دانش آموزان در امتحانات مدرسه نیز موفق باشند. سؤالات تشریحی، تیپ‌های متنوع سؤالاتی را که در یک آزمون تشریحی باید وجود داشته باشند، پوشش می‌دهند که شامل سؤالات “صحیح و غلط”، “جای خالی”، “جور کردنی”، “پاسخ کوتاه” و “پاسخ بلند” می‌باشد. سؤالات تستی کتاب عموماً به دو بخش سؤالات تکمیلی و پرسش‌های کنکوری تقسیم می‌شوند. بعضی از درس‌ها مانند درس بانک فقط سؤالات کنکور را دارد و از آن‌طرف در درس‌هایی که در بردارنده مسائل و مباحث ریاضی هستند، علاوه بر پرسش‌های کنکور سراسری بخشی تحت عنوان “مسائل” را نیز دارند، مانند درس دوم.

نکته مثبتی که در کتاب اقتصاد دهم هدف دار مشاوران دیده می‌شود پوشش دادن سؤالات کنکور سراسری سال‌های گذشته است، زیرا درس اقتصاد از جمله دروسی است که همچنان با مباحث نظام قدیم مشترکاتی دارد و از این بابت قابلیت آوردن سؤالات سال‌های دور را دارد که نویسنده ، این نکته را به‌خوبی رعایت کرده است. همچنین سایر پرسش‌های کتاب به بخش‌های “کنکاشی”، “حفظی” و “مفهومی” تقسیم‌ شده‌اند که نشان‌دهنده پوشش تیپ‌های متنوع سؤالات می‌باشد. اما همان‌طور که در ابتدای این بخش گفتیم، جا داشت تعداد سؤالات تستی بیشتر باشند.

پس از بررسی سؤالات به سراغ پاسخنامه می‌رویم. پاسخنامه عموماً کامل و مفصل است و کیفیت خوبی را به نمایش می‌گذارد. مثلاً در پاسخ تشریحی صحیح و غلط موارد نادرست نیز توضیح داده شده است یا در پاسخ سؤالات تستی علاوه بر پاسخ سؤال، قسمت‌های دیگر هم توضیح داده شده، مانند سؤال ۷۵ و از همه مهم‌تر آن است که پاسخ مسائل کامل و بسیار مفصل هستند و جای ابهام برای دانش آموزان باقی نمی‌گذارند. در نهایت امر پرسش‌های چهارگزینه‌ای و سؤالات تشریحی و پاسخنامه کتاب هدف‌دار اقتصاد کیفیت خوبی دارند هرچند که جا داشت تعادل بیشتری میان سؤالات تستی و تشریحی برقرار می‌شد و تعداد سؤالات تستی بیشتر از چیزی که الان هستند بود.

 ظاهر کتاب

کتاب اقتصاد دهم مشاوران آموزش ظاهر ساده‌ای دارد. رنگ زمینه آن آبی و لاجوردی است. یک نکته خلاقانه در مورد طراحی جلد کتاب آن است که قسمت داخلی جلد آخر کتاب، حاوی جملاتی قابل ‌تأمل از اساتید و دانش‌آموخته‌های رشته انسانی است که می‌تواند جالب‌توجه باشد. اما به‌ طور کلی کتاب بسیار ساده است، به‌ جز ابتدای فصل‌ها و تصویرهای سیاه ‌و سفید شاهد جذابیت ظاهری دیگری نیستیم.‌ جنس جلد و کاغذ کتاب نیز به نظر مناسب است و اندازه نوشته‌ها مانند سایر کتب کمک‌ درسی هستند.

 جمع بندی

به‌طورکلی کتاب اقتصاد دهم هدف‌دار کتاب مناسبی است. اگر دانش‌آموز دهم هستید می‌توانید از این کتاب به‌عنوان منبع اصلی کمک‌درسی خود استفاده کنید و آن را حتماً در طول سال و در کنار یادگیری مطالب درسی تمرین کنید، چرا که درسنامه‌ی بسیار جامعی دارد. اگر دانش‌آموز پایه دوازدهم هستید بهتر است از این کتاب به‌عنوان منبع فرعی برای یادگیری مسائل استفاده کنید، چرا که تعداد سؤالات چهارگزینه‌ای کتاب به ‌اندازه مطلوب نیست.


خرید آنلاین کتاب فوق از الوبوک تخفیفی ترین سایت کتاب 

نویسنده
وحید تمنا
سال چاپ
1401
تعداد صفحات
208
قطع کتاب
رحلی
نوع جلد
نوبت چاپ

دیدگاه خود را بنویسید

  • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...