آرایه های ادبی جامع نشر دریافت

آرایه های ادبی جامع نشر دریافت

از {{model.count}}
95,000
71,250 تومان
25%
محصول مورد نظر موجود نمی‌باشد.

  موجود شد به من اطلاع بده
  • {{value}}
کمی صبر کنید...
تعداد
نوع

خرید آنلاین کتاب آرایه های ادبی جامع نشر دریافت از فروشگاه الوبوک (تخفیفی ترین سایت کتاب)

آرایه های ادبی جامع نشر دریافت


مقدمه

اگر از یک دبیر یا مشاور بپرسید که روش تسلط بر مبحث آرایه های ادبی چیست به احتمال زیاد با پاسخ « زیاد تست بزن » مواجه می شوید. اگرچه این پاسخ اشتباه نیست و بهترین روش تسلط بر تست های آرایه تمرین مستمر است، اما به هرحال دانش آموزانی هستند که به دنبال یک درسنامه ی مفصل و قوی، قبل از تست زدن باشند. کتاب آرایه های ادبی نشر دریافت، آموزش کامل آرایه های ادبی به همراه اندکی تست است و می تواند نقش یک معلم را برای شما ایفا کند.

ترتیب آرایه های مورد بررسی ارتباط چندانی به کتاب درسی ندارد و چینش آن بر اساس استانداردهای کتب مرجع است . در فهرست کتاب هم توضیح داده شده که هر آرایه در کدام دروس کتاب درسی مورد بحث قرار گرفته است. لحن کتاب صمیمی و ساده است، اما خبری از شوخی هایی که در بعضی کتب آموزشی می بینید نیست.

 آموزش (درسنامه)

همانطور که در مقدمه گفته شد تمرکز کتاب آرایه های ادبی نشر دریافت -بر خلاف غالب کتب کنکوری بازار در بحث آرایه- آموزش عمیق و کامل آرایه هاست. برای اینکه میزان موفقیت نویسنده در این امر اندازه گیری شود، درسنامه ی آرایه ی مهم استعاره را بررسی کرده ایم.

اولین مورد قابل توجه حجم درسنامه ی مرتبط با استعاره است که به 18 صفحه درسنامه برای این آرایه بر می خوریم که رقم بزرگ و قابل توجهی است. مورد بعدی تقسیم بندی استعاره به بخش های کوچک تر از جمله « استعاره ی مصرحه »، « استعاره مکنیه »، « استعاره های رایج »، « تفاوت اضافه ی استعاری و اضافه ی تشبیهی » و… است. همین تقسیم بندی نشان می دهد که هیچ مطلب مهم در کنکور سراسری و اشتباهات رایج دانش آموزان از چشم نویسنده جا نمانده و با نگاه به بخش «استعاره های رایج» کاملا به این نتیجه می رسیم که کنکور سراسری و کتاب درسی بیشترین جهت را به تالیف کتاب داده اند؛ چرا که تمام آرایه های مهم این دو منبع در این بخش گفته شده است .

از بابت کیفیت و روان بودن درسنامه کاملا قابل قبول است. درسنامه ها همیشه در یک چارچوب مشخص نیستند و بنا به تشخیص نویسنده برای هر آرایه به یک سبک نوشته شده اند. به عنوان مثال درسنامه ی آرایه ی « ایهام تناسب » بلافاصله با چند مثال و بررسی آن ها شروع می شود و در نهایت تعریف این آرایه طرح می شود. همچنین حضور کادرهایی با نام «خط فکری» به پیدا کردن آرایه ها در تست های کنکور کمک زیادی می کند. دانش آموزان ضعیف و فراری از آرایه می توانند مطمئن باشند که مطالعه ی کامل درسنامه ی این کتاب و تمرین تعدادی تست مربوط به همان آرایه (نه تست ترکیبی) سطحشان را به حد قابل قبولی می رساند.

مثال های موجود در متن درسنامه هم گزینش خوبی دارند. در هر درسنامه تعدادی تست آموزشی و در بعضی آرایه ها تمرین آموزشی به این شکل آمده است که در ابیات زیر مشخص کنید که مثلا آرایه ی اغراق آمده است یا خیر، که نکات کلی یک آرایه به خوبی جمع بندی می شوند. اما بخش دیگری از کتاب آرایه های ادبی نشر دریافت به بررسی انواع تیپ های آرایه پرداخته و به شکل تحلیلی با توضیحات کامل نحوه ی صحیح برخورد با آن ها را آموزش داده است و در واقع با حضور این قسمت می توان گفت کتاب در بحث تست های ترکیبی -که غالب تست های کنکور را تشکیل می دهند- هم کم و کاستی ندارد.

 تست (تمرین)

در مورد تست های کتاب آرایه های ادبی نشر دریافت باید توجه داشت که هدف نهایی ما از یادگیری بحث آرایه پاسخگویی به تست های ترکیبی است که چندین آرایه در آن ها طرح می شود و اگر تست تک آرایه ای می زنیم، هدف فقط ایجاد یک تسلط نسبی است؛ پس حضور پرشمار تست برای یک آرایه منطقی نیست و البته عملکرد کتاب هم همین بوده است؛ به همین علت تعدادی تست (میانگین 15 عدد) برای هر آرایه در نظر گرفته شده که برای یادگیری کلی کافی به نظر می رسد و با در نظرگیری آزمون های دوره ای پرشمار سعی شده تا در کنار مرور چندباره ی آرایه ها با تیپ های متنوع سوالات نیز آشنا شویم.

اگر بخواهیم به بررسی تست ها بپردازیم ابتدا باید به نقش پررنگ کنکور سراسری و حضور پرشمار تست های آن اشاره کرد و در کنار آن ها از میان آزمون های آزمایشی، تنها تست های با کیفیت تعاونی سنجش استفاده شده است و البته تست های تالیفی هم در صورت نیاز به کار رفته اند. اکثریت تست ها دارای سطح سختی متعادل کنکور هستند، اما تعدادی تست ساده هم به چشم می خورد؛ در مورد تست های سخت و چالشی سعی بر آن بوده که کتاب از مسیر کنکور خارج نشود و چندان ایده های جدید به چشم نمی خورد. به نظر برای تکمیل کتاب حضور یک یا دو آزمون سخت با تست های خارج از عرف کنکور (مثلا در مجموع ابیات زیر چند استعاره وجود دارد؟) به عنوان غول مرحله آخر چندان خارج از لطف نبود؛ البته در تست های تک آرایه این تست ها دیده می شوند، ولی جای یک آزمون سخت در کتاب خالی است.

آزمون های کتاب ده سواله هستند که پیشنهاد می شود آن ها را به شکل آزمونی بزنید و درصد بگیرید و بالای صفحه بنویسید تا بتوانید عملکرد پیشرفت خود را بررسی کنید . در مورد پاسخنامه ی کتاب، تمامی گزینه ها به شکل کامل مورد بررسی قرار گرفته اند و هر از گاهی نکاتی برای بهتر پاسخ دادن به سوالات گفته شده است و اگر مطلبی برایتان مبهم باشد، بعید به نظر می رسد که پاسخنامه از آن رفع ابهام نکند.

ظاهر کتاب

در کتاب آرایه های ادبی نشر دریافت فونت و سایز آن خوانا و بی ایراد است و قطع کتاب هم اندازه ی کتاب درسی فارسی است، که خوش دست است. در مورد صفحه آرایی اما نکته ی خاصی به چشم نمی خورد و کتاب تنها از رنگ آبی در کنار مشکی استفاده کرده است و کادرهای آن ساده هستند، که نمی توان جذابیت خاصی در آن یافت. اما کیفیت کاغذ و صحافی کاغذ در کنار فونت خوانا کتاب را قابل قبول ساخته اند. البته طرح جلد کتاب هم جدید و جالب توجه است که با ابیاتی به توصیف معشوق پرداخته شده است.

 جمع بندی

به شکل خلاصه اگر به هر نحوی در بحث آرایه های ادبی احساس ضعف می کنید و فکر می کنید که حضور معلم کار درست برایتان ضروری است، کتاب آرایه های ادبی نشر دریافت می تواند منبع مناسبی برای شما باشد. برای دانش آموزانی که می توانند به شکل کلی تست های آرایه را بزنند، خرید این کتاب ضروری نیست و می توانند مستقیما به کتاب های تست مراجعه کنند.

پیشنهاد می شود اگر دانش آموز دهم و یازدهم هستید، همین الان که حجم مطالب کمتر است و در تنگنای زمانی قرار ندارید از این کتاب استفاده کنید، اما برای دانش آموزان کنکوری استفاده از این کتاب -با توجه به حجم بالای آموزش آن نسبت به تعداد تست آرایه در کنکور- فقط در صورت ضعف، توصیه می شود. کتاب از لحاظ درستی محتوا نمره ی بسیار خوبی می گیرد و می تواند به تنهایی منبع بحث آرایه های ادبی شما باشد؛ البته اگر می خواهید خودتان را در دریای تست غرق کنید، استفاده از یک کتاب تست به عنوان مکمل این کتاب می تواند نیازتان را برآورده کند.

خرید آنلاین کتاب فوق از الوبوک تخفیفی ترین سایت کتاب با 20 درصد تخفیف

نویسندگان
امیر محمد دهقان _ هامون سبطی
سال چاپ
1400
تعداد صفحات
336
قطع کتاب
وزیری
نوع جلد
نوبت چاپ

دیدگاه خود را بنویسید

  • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...